Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης: Εκπληκτικά ελληνικά νταμπλ στο Βελιγράδι (βίντεο)

Χρυσό και ασημένιο Γκολομέεβ και Μπίλας στα 50μ. ελεύθερο, χρυσό και ασημένιο Χρήστου και Μακρυγιάννης στα 100μ. ύπτιο

23/06/2024 20:02

Ημέρες ανεπανάληπτης δόξας ζει η ελληνική κολύμβηση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Μέσα σε λίγα λεπτά η χώρα μας δύο χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια στα 50μ. ελεύθερο και τα 100μ. ύπτιο με τα ζευγάρια των Κριστιάν Γκολομέεβ - Στέργιου Μπίλα και Απόστολου Χρήστου - Βαγγέλη Μακρυγιάννη, αντίστοιχα.

Στα 50μ. ελεύθερο οι Κριστιάν Γκολομέεβ και Στέργιος Μπίλας πέτυχαν το ανεπανάληπτο «1-2», με τον 31χρονο κολυμβητή του Παναθηναϊκού να παίρνει τη νίκη με 21.72 και να ανεβαίνει επιτέλους στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μετά από τρία συνεχόμενα μετάλλια, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα (συν ένα ασημένιο σε Παγκόσμιο), στις προηγούμενες διοργανώσεις.

Μόλις ένα εκατοστό πιο πίσω (21.73), ο Στέργιος Μπίλας πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ νέων Κ23 και πρόσθεσε στη συλλογή του από τη σερβική πρωτεύουσα ένα ασημένιο μετάλλιο, μετά το χρυσό στα 50μ. πεταλούδα και το χάλκινο στα 4x100μ. ελεύθερο. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ουκρανός Βλάντισλαβ Μπούκοφ (πρωταθλητής κόσμου στη Ντόχα, τον περασμένο Φεβρουάριο) με 21.85.

Στα 100μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις βελτιώνοντας το «1-3» που είχαν κάνει πριν δύο ημέρες στα 50μ., το πιο βασικό όμως είναι ότι οι χρόνοι τους ήταν εκπληκτικοί. Ο Χρήστου, που κατέκτησε το τρίτο χρυσό της καριέρας του και πρώτο στο συγκεκριμένο αγώνισμα (όπου ως τώρα είχε ένα ασημένιο και τρία χάλκινα), τερμάτισε στο εκπληκτικό 52.23, τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή του μετά το 52.09 που είχε κάνει το 2022, στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης.

Ο Μακρυγιάννης είχε δείξει ότι μπορεί να κατέβει τα 53 δευτερόλεπτα και το επιβεβαίωσε, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ με 52.83. Πρόκειται για χρόνους που μπορούν να δώσουν αντίστοιχα μετάλλιο και πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, που ακολουθούν σε ένα μήνα στο Παρίσι.