EURO: Απίθανα πράγματα στα μπαράζ και πρόκριση για Ουγγαρία, Σλοβακία και Σκωτία (βίντεο)

Τρομερά ματς με ανατροπές για τρεις θέσεις στην τελική φάση - Πώς διαμορφώνονται οι όμιλοι της διοργάνωσης

13/11/2020 00:25

Συναρπαστική ήταν η ποδοσφαιρική βραδιά στην Ευρώπη. Ουγγαρία, Σλοβακία και Σκωτία εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τελική φάση του EURO μέσω των αγώνων μπαράζ που προέκυψαν από το Nations League.

Μέχρι το 87' και τα τρία παιχνίδια ήταν στο 0-1, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάριζαν ο ένας μετά τον άλλο. Μάλιστα, η Ουγγαρία πέτυχε την απόλυτη ανατροπή σκοράροντας στο 88' και το 92' για το 2-1 επί της Ισλανδίας, ενώ στην παράταση κρίθηκε ο αγώνας Β. Ιρλανδία - Σλοβακία (1-2) και στα πέναλτι το ματς Σερβία - Σκωτία (1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, 4-5 στη "ρώσικη ρουλέτα").

Νωρίτερα, την πρόκριση για την τελική φάση είχε εξασφαλίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της η Βόρεια Μακεδονία νικώντας με 1-0 στη Γεωργία.