EURO 2024: Η Ρουμανία θυμήθηκε τα παλιά και έβαλε πλώρη για τα νοκ άουτ (βίντεο)

Θυμίζοντας τη μεγάλη ομάδα του 1994, οι παίκτες του Ιορντανέσκου έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ουκρανία (3-0) και βρίσκονται πολύ κοντά στους «16» της διοργάνωσης

17/06/2024 17:54

Από τη Ρουμανία δεν έλειψε ποτέ το ατομικό ταλέντο και το ζητούμενο πάντα ήταν η αγωνιστική συνοχή. Όπως φάνηκε από το επιβλητικό 3-0 επί της Ουκρανίας, που την φέρνει κοντά στην πρόκριση στους «16», η ομάδα του Ιορντανέσκου διαθέτει τόσο την ποιότητα, όσο και την ομοιογένεια που απατούνται ώστε να φτάσει ψηλά. Εκτός απροόπτου, η πρώτη θέση του ομίλου θα κριθεί στο ντέρμπι με το Βέλγιο.

Οι Ουκρανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση στην εστία των Ρουμάνων. Το ματς δεν είχε πάντως πολλές αξιόλογες φάσεις στα πρώτα 25 λεπτά.

Η Ρουμανία προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα (29') με ένα καταπληκτικό γκολ του Στάντσιου, που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Λούνιν, με απίστευτο σουτ πάνω στην κίνηση. Η φάση είχε ξεκινήσει από λάθος του Ουκρανού γκολκίπερ.

Η ομάδα του Σεργκέι Ρεμπρόφ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν απείλησε σοβαρά και το ημίχρονο έληξε 1-0 υπέρ της Ρουμανίας.

Κι ενώ όλοι περίμεναν την αντεπίθεση της Ουκρανίας στο δεύτερο μέρος, η Ρουμανία έκανε επίδειξη δύναμης καθαρίζοντας το ματς μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Μαρίν στο 53' και ο Ντράγκους στο 57' πέτυχαν άλλα δύο γκολ για την ομάδα του Ιορντανέσκου και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς.

Με τη μεγάλη νίκη κόντρα στους Ουκρανούς, η Ρουμανία έκανε άλμα πρόκρισης και ξύπνησε μνήμες από τη μεγάλη ομάδα της δεκαετίας του 1990.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μ. Μαρίν (76' Ρους), Μαν (62' Χάτζι), Ρ.Μαρίν, Στάντσιου (87' Ρακοβιτσάν), Κομάν (62' Μιχάιλα), Ντράγκους (76' Πούσκας).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Λούνιν, Κονόπλια (72' Τίμτσουκ), Τζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Στεπανένκο (62' Μπράζκο), Σαπαρένκο (63' Γιάρεμτσουκ), Τσιγκάνκοφ (63' Γιαρμολένκο), Σουντάκοφ (83' Μαλινόφσκι), Μούντρικ, Ντόβμπικ.