EURO 2024: Έκανε την έκπληξη η Σλοβακία (βίντεο)

Πέταξε στο καναβάτσο με 1-0 το Βέλγιο και έβαλε δυνατή υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

17/06/2024 21:01

Διά πυρός και σιδήρου, οι Σλοβάκοι νίκησαν με 1-0 τους Βέλγους  στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 3ο όμιλο του EURO 2024 και στην πρώτη επίσημη συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων, κάνοντας την πρώτη μεγάλη έκπληξη στη φετινή διοργάνωση και βάζοντας δυνατή υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η πρώτη καλή στιγμή για το Βέλγιο ήρθε στο 3ο μόλις λεπτό με τον Λουκάκου, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ της Σλοβακίας κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Ό,τι δεν έκαναν οι τυπικά γηπεδούχοι το έκαναν τέσσερα λεπτά αργότερα οι Σλοβάκοι, που άνοιξαν το σκορ (1-0) με τον Σχρανζ, ο οποίος νίκησε τον Κάστιλς.

Στο 57’ ήταν η σειρά των Βέλγων να σκοράρουν με τον Λουκάκου, ωστόσο, η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασαν ξανά κοντά στην ισοφάριση με τον Μπακαγιόκο, ο οποίος έκανε το σου αλλά έσωσε ο Χάνκο πάνω στη γραμμή με τάκλιν.

Οι Βέλγοι πάλεψαν μέχρι τέλους για την ισοφάριση, φτάνοντας για μια ακόμα φορά πολύ κοντά στο 1-1 αυτή τη φορά με τον Ντε Μπρόινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Ντουμπράβκα απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του.

ΒΕΛΓΙΟ: Κάστιλς, Καστάν, Φαές, Ντεμπάστ, Καράσκο (84' Λουκεμπάκιο), Μανγκαλά (58’ Μπακαγιόκο), Ονανά, Τροσάρ (74’ Τίλεμανς), Κέβιν Ντε Μπρόινε, Ντόκου (84' Οπέντα), Λουκάκου.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάνκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα (94' Όμπερτ), Σχρανζ (81' Ντούρις), Μπόζενικ (70’ Στρέλετς), Χαράσλιν (70’ Σούσλοβ).