EURO 2024: Δεν «Χ»άρηκαν Γεωργία και Τσεχία (βίντεο)

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (1-1), με τον Μαμαρντασβίλι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τις αποκρούσεις του

22/06/2024 17:59

Ισόπαλο 1-1 έληξε το σημαντικό ματς ανάμεσα στη Γεωργία και την Τσεχία, με τον Μαμαρντασβίλι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με τις αποκρούσεις του.

Αμφότερες οι ομάδες, λοιπόν, έμειναν χωρίς νίκη μετά το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής του EURO 2024 και καμία δεν ικανοποιήθηκε από το σημερινό (21/6) αποτέλεσμα ενόψει της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής.

Η Γεωργία προηγήθηκε με 1-0 της Τσεχίας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μικαουτάτζε, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε χάσει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Κάσια.

Πάντως, μπορεί η Γεωργία να ήταν αυτή που προηγήθηκε, ωστόσο, οι Τσέχοι με μοιραίο τον Σικ (3’, 4’, 45+5’) ήταν εκείνοι που είχαν τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Ωστόσο, ό,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες της Τσεχίας να κάνουν στο πρώτο 45λεπτο το έκαναν στο δεύτερο, καθώς στο 59’ έφεραν το ματς στα ίσα (1-1) χάρη στον Σικ, που έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής ομάδας της χώρας του, ξεπερνώντας τον Μίλαν Μπάρος.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια (82’ Γκβελεσιάνι), Κοτσορασβίλι, Κβαρατσχέλια (82’ Λομπζανίτζε), Νταβιτασβίλι (62’ Τσακβετάτζε), Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι (62’ Λοτσοσβίλι), Μικελτάτζε (88’ Κβιλιτάια).

ΤΣΕΧΙΑ: Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Τσούφαλ, Χλόζεκ (55’ Λινγκρ), Σικ (68’ Χίτιλ), Πρόβοντ (81’ Μπάρακ), Τζούρασεκ (81’ Σέβτσικ), Τσέρνι (55’ Γιούρασεκ), Κρέιτσι, Σούτσεκ.