Επεισοδιακή πρόκριση της Ρίβερ Πλέιτ (video)

Στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες οι Αργεντινοί, με χρήση του VAR, πέναλτι στις καθυστερήσεις και πάνοπλους αστυνομικούς να προστατεύουν τους διαιτητές

31/10/2018 14:33

Η Ρίβερ Πλέιτ, έχοντας γνωρίσει την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γκρέμιο στον πρώτο ημιτελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, είχε δύσκολη αποστολή στον επαναληπτικό της Βραζιλίας.

Αποστολή που έγινε ακόμη πιο δύσκολη, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Γκρέμιο φάνταζε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό, ωστόσο οι "εκατομμυριούχοι" ισοφάρισαν στο 82' με κεφαλιά του Μπορέ και μετέτρεψαν τον αγώνα σε θρίλερ, το οποίο κορυφώθηκε έξι λεπτά αργότερα.

Ο γνωστός μας από το πέρασμά του από την ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, σούταρε εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στον αντίπαλο αμυντικό και τους παίκτες των φιλοξενουμένων να διαμαρτύρονται έντονα για χέρι. Ο Ουρουγουανός διαιτητής αποφάσισε να κάνει χρήση του βίντεο και να καταλογίσει τελικά την εσχάτη των ποινών, την οποία μετουσίωσε σε γκολ ο Μαρτίνες στο 95ο λεπτό, δίνοντας τη νίκη-πρόκριση στην Ρίβερ.

Τα παρελκόμενα ήταν 14 λεπτά έξτρα χρόνου, έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων και αστυνομικοί με ασπίδες να προστατεύουν τον διαιτητή και τους επόπτες.