Ελβετία - Καμερούν 1-0: Ο τραγικός ήρωας Μπριλ Εμπολό (βίντεο)

Ο καμερουνέζικης καταγωγής φορ της Μονακό πλήγωσε τη χώρα καταγωγής του διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο ματς του 7ου ομίλου

24/11/2022 13:56

Ελένη Τσαλκατίδου

Το σκότωσε γιατί το... αγαπούσε το Καμερούν ο Εμπολό, αφού με δικό του γκολ η Ελβετία πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Μουντιάλ με 1-0, με τον σκόρερ του αγώνα, που κατάγεται από την χώρα της Αφρικής, να μην πανηγυρίζει για την επίτευξη του τέρματος.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων σε Παγκόσμιο Κύπελλο και η δεύτερη φορά που η Ελβετία αντιμετώπισε ομάδα από την Αφρική σε Μουντιάλ, αφού είχε προηγηθεί η αναμέτρηση με το Τόγκο (2-0) στη διοργάνωση του 2006.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ελβετοί ήταν αυτοί που είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο, ξεκάθαρα πιο απειλητικό ήταν το Καμερούν το οποίο έδειξε εξαιρετικά στοιχεία στο να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους.

Οι Ελβετοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 48’ άνοιξαν το σκορ, όταν Σακίρι γύρισε την μπάλα από τα δεξιά στον Εμπολό και αυτός αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Από εκεί και μετά το σύνολο του Μουράτ Γιακίν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και προσπάθησε να πετύχει το δεύτερο γκολ με τον Βάργκας στο 66', αλλά του είπε "όχι" ο Ονανά.

Από την άλλη πλευρά, παρότι ο Ριγκομπέρτ Σονγκ άλλαξε όλη την επιθετική του τριάδα, οι ποδοσφαιριστές του δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Αργεντινός διαιτητής Φακούντο Τέγιο έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ελβέντι και Ακάντζι.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάνζι, Ελβέντι, Ροντρίγκες (90' Τσεμέρτ), Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (72' Οκαφόρ), Σο (72' Φράι), Βάργκας (81' Ρίντερ), Εμπολό (72' Σεφέροβιτς).

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Ονανά, Ενγκοράν, Τολό, Καστελέτο, Ενκουλού, Γκουέ, Ανγκουίσα, Ονγκλά (68' Οντούα), Εκαμπί (74' Ν'Κουντού), Εμπεουμό (81' Νγκαμαλέου), Τσούπο-Μότινγκ (74' Αμπουμπακάρ).