Ελσίνκι - ΠΑΟΚ 2-3: Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ (βίντεο)

Ο κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο Δικέφαλος έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο και με κορυφαίο τον Ντεσπόντοφ, που πέτυχε το κρίσιμο γκολ στο 81', έκανε επίδειξη χαρακτήρα στη Φινλανδία

21/09/2023 21:49

Τα δύο πρόσωπα του ΠΑΟΚ ήταν αυτά που διαμόρφωσαν τα δεδομένα του εναρκτήριου ματς του Europa Conference League στο Ελσίνκι. Με κορυφαίο τον Κίριλ Ντεσπόντοφ, ο Δικέφαλος πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε με 3-2 τους Φινλανδούς και πάει σε ντέρμπι πρωτιάς την επόμενη αγωνιστική στην Τούμπα, με αντίπαλο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-1 επί της Αμπερντίν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν πραγματικά πάρα πολύ κακός. Κράτησε άσκοπα την μπάλα, είχε εκτός παιχνιδιού τους χαφ του και στηριζόταν μόνο σε κάποιες εξάρσεις του Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να έχει και τη μοναδική αξιόλογη τελική προσπάθεια με σουτ στο 40', όταν έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Κερασάκι στην τούρτα ήταν η φάση του 35', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ οι Εκόνγκ και Τσιγγάρας δεν πήγαν πάνω στον Μπαντέ, επιτρέποντας στον βραχύσωμο μεσοεπιθετικό να πηδήξει μόνος του για κεφαλιά και να ανοίξει το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βρει γρήγορα αντίδραση και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας γρήγορα τρεις τεράστιες ευκαιρίες. Στο 47' ο Εστ απέκρουσε ενστικτωδώς το δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ από το ύψος του πέναλτι και μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Εκόνγκ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 49' ο Εστ επενέβη ξανά σε κοντινή κεφαλιά του Σβαμπ.

Κοντά στο γκολ, όμως, βρέθηκαν και οι Φινλανδοί, με τον Ραντούλοβιτς να φεύγει στην κόντρα στο 50' και να σημαδεύει το δεξιό κάθετο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ανάγκασε τον Κοτάρσκι να αποκρούσει με τα πόδια.

Με αυτόν τον ρυθμό το γκολ, είτε από τη μία πλευρά είτε από την άλλη, φαινόταν να έρχεται και πράγματι στο 55' ο Κουλιεράκης αξιοποίησε την εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Με εφαλτήριο το γκολ της ισοφάρισης ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ανατροπή, οι Σβαμπ, Μπαμπά και Ντεσπόντοφ έχασαν ευκαιρίες και η ανατροπή ήλθε με απίθανο τρόπο στο 81', όταν ο Ντεσπόντοφ με σουτ έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι, να βγει εκτός γραμμής και με ανάποδο φάλτσο να καταλήξει ξανά εντός εστίας.

Απελευθερωμένος από το άγχος, ο ΠΑΟΚ αποτελείωσε την Ελσίνκι με σκόρερ τον Τόμας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 90'+8' υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ της Ελσίνκι και ο Ραντούλοβιτς ευστόχησε για το τελικό 2-3.

Ο Ρουμάνος διαιτητής Μαριάν Αλεξάντρου Μπάρμπου έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χετεμάι και Μπαμπά.

ΕΛΣΙΝΚΙ: Μάενπα (13' Εστ), Τόιβιο, Ντα Γκράτσα, Ράιταλα, Σόιρι, Κανελλόπουλος (76' Παάνανεν), Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (62' Κέσκινεν), Χετεμάι (62' Τανάκα), Μπαντέ (62' Μπένισαν), Ραντούλοβιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (67' Οζντόεφ), Σβαμπ, Αντρ. Ζίβκοβιτς (67' Τάισον), Μουργκ (74' Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ (85' Βιεϊρίνια), Σαμάτα (75' Τόμας).