Ελλάδα - Ιρλανδία 2-1: Φύγαμε για Παρίσι (βίντεο)

Η Εθνική είχε πολλά καλά διαστήματα, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη και ετοιμάζεται για ματς υψηλών απαιτήσεων κόντρα στη Γαλλία

16/06/2023 23:54

Στην οικονομία του Β' προκριματικού ομίλου του EURO 2024, οι νίκες κόντρα σε Ιρλανδία και Γιβραλτάρ είναι εκ των ων ουκ άνευ για την Εθνική ομάδα, που πράγματι επιτέλεσε το καθήκον της. Μετά το 3-0 στο Γιβραλτάρ, η γαλανόλευκη νίκησε και την Ιρλανδία με 2-1 στη Ν. Φιλαδέλφεια και μετράει το απόλυτο σε δύο αγώνες, πριν το σημαντικό και πολύ δύσκολο τεστ κόντρα στη Γαλλία, την ερχόμενη Δευτέρα (19/6, 21:45) στο Παρίσι.

Το ορμητικό ξεκίνημα της Εθνικής έφερε το 1-0 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακασέτα στο 15', αφού προηγήθηκε η χρήση του VAR, όμως στο 27' οι Ιρλανδοί αξιοποίησαν τη «σπεσιαλιτέ» των στημένων φάσεων για να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Κόλινς, φάση που επίσης ελέγχθηκε.

Η Ελλάδα ξαναπήρε τα ηνία του παιχνιδιού χάνοντας (όχι μεγάλες) ευκαιρίες και έχοντας δέκα τελικές στο πρώτο ημίχρονο έναντι μίας (του γκολ δηλαδή) των φιλοξενούμενων.

Ευτυχώς για την Εθνική, η ιρλανδική άμυνα «έσπασε» νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπακασέτας με εξαιρετική ασίστ βρήκε τον Μασούρα, που με πλασέ διαμόρφωσε το 2-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά τις τέσσερις καλές στιγμές που ακολούθησαν, δύο για κάθε ομάδα.

Ο Αυστριακός διαιτητής Χάραλντ Λέχνερ απέβαλε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων τον Ντόχερτι, ενώ συνολικά έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μάνταλο, Πέλκα, Μπακασέτα, Τζαβέλλα, ΜακΚλιν και Ίγκαν.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90' Σιώπης), Μπακασέτας (90' Τζαβέλλας), Πέλκας (71' Φούντας), Μασούρας, Παυλίδης (71' Γιακουμάκης).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Ντόχερτι, Κόλινς, Ίγκαν, Λένιχαν (81' Πάροτ), Ο' Ντόουντα (53' ΜακΚλιν), Κούλεν, Σμόλμποουν (53' Νάιτ), Μολούμπι (81' Ομπαφέμι), Ίντα (46' Τζόνστον), Φέργκιουσον.