Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης: Με τον δεύτερο καλύτερο χρόνο στον τελικό των 100μ. ύπτιο ο Χρήστου (βίντεο)

Πρόκριση και για τον Βαζαίο στα 200μ. μικτή ατομική

16/08/2022 21:15

Φωτ. αρχείου

Έτοιμος για ακόμη ένα μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης της Ρώμης είναι ο Απόστολος Χρήστου. Μετά το θρίαμβο στα 50μ. ύπτιο, ο Έλληνας πρωταθλητής επιβεβαίωσε ότι είναι φαβορί για μία θέση στο βάθρο και στα 100μ. και προκρίθηκε στον αυριανό (17/8, 19:10) τελικό ως δεύτερος, με χρόνο 53.20.

Σε αντίθεση με το 50άρι, βέβαια, εδώ ξεκάθαρο φαβορί για τον τίτλο είναι ο Ιταλός πρωταθλητής κόσμου και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσεκόν, ο οποίος πάντως σημείωσε την τρίτη επίδοση των ημιτελικών με 53.48.

Ταχύτερος όλων με 52.97 ήταν ο πολύ φορμαρισμένος Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ (ήδη «χρυσός» στη Ρώμη στα 200μ.), ο οποίος πέρσι στη Βουδαπέστη είχε μοιραστεί με τον Χρήστου το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Προκρίθηκε και ο Βαζαίος

Το παρών σε ακόμη έναν τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στα 200μ. μικτή ατομική θα δώσει αύριο (17/8, 19:37) ο Ανδρέας Βαζαίος. Ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2016 σημείωσε χρόνο 1.59.77, τερμάτισε δεύτερος στη δεύτερη ημιτελική σειρά και προκρίθηκε με τον έβδομο χρόνο συνολικά.

Πολύ καλή προσπάθεια έκανε ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, έστω κι αν δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Ο αθλητής του Εθνικού βελτίωσε εκ νέου το ατομικό ρεκόρ που είχε πετύχει το πρωί, καθώς τερμάτισε σε 2.01.13 και κατετάγη 11ος στο σύνολο.