Διπλό στο 92' για τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι (video)

Η κεφαλιά του Κρέσπο στις καθυστερήσεις χάρισε στον Δικέφαλο σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Ατρόμητου

14/09/2019 20:59

Ο ΠΑΟΚ τα… είδε όλα στο Περιστέρι, αλλά πήρε παλληκαρίσια νίκη με 3-2, χάρη στην κεφαλιά του Κρέσπο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ του Ισπανού «έσβησε» τα λάθη του Δικέφαλου, που επέτρεψαν στον Ατρόμητο να επιστρέψει από το εις βάρος του 2-0 και να μετατρέψει τον αγώνα σε θρίλερ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ φάνηκε εξαιρετικά διαβασμένος. Πίεσε ψηλά, απομόνωσε τον Ρόσα και τους υπόλοιπους μεσοεπιθετικούς του Ατρόμητου και «χτύπησε» δις μέσα σε έξι λεπτά, με την ωραία ατομική προσπάθεια και την κεφαλιά του Άκπομ στο 16’ και το τρομερό σουτ του Μάτος στο 22’.

Ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να απειλήσει αναγκαζόμενος να παίξει με τους πλάγιους μπακ Νάτσο και Κατράνη, αλλά λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βέλλιος μείωσε με κεφαλιά προ κενής εστίας μετά τη σέντρα του Μανούσου. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά σωστά μέτρησε με τη χρήση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε άλλος ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το υποφερτό πρώτο πεντάλεπτο ήλθε το λάθος του Εσίτι στη μεσαία γραμμή, που επέτρεψε στον Ρόσα να κλέψει τη μπάλα και να πασάρει στον Βέλλιο, που (κυριολεκτικά) ξαπλωμένος ισοφάρισε σε 2-2.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα άνοιξε τις γραμμές της, ευκαιρίες χάθηκαν και από τις δύο ομάδες και στο 88’ έγινε η… πρώτη φάση του αγώνα. Ο Μίσιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Βαρέλα πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα, αλλά το VAR έδειξε ότι ο στόπερ του ΠΑΟΚ ήταν ελάχιστα εκατοστά οφσάιντ και το 2-2 παρέμεινε.

Ωστόσο, στο 92’ και σε πανομοιότυπη φάση ο Μίσιτς εκτέλεσε νέο φάουλ, αυτήν τη φορά ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά και πέτυχε το 3-2 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο διαιτητής Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χαρίση, Ρόσα, Μπαένα και Άκπομ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Νάτσος, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης (89’ Ουγκράι), Μάντσον, Κάχιλα (75’ Μπαένα), Μανούσος (80’ Ενσικουλού), Βέλλιος, Ρόσα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (61’ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (61’ Ζαμπά), Πέλκας (79’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.