Διεθνής Μαραθώνιος «Μ. Αλέξανδρος»: Γιώργος Ιατρουδέλης και Μαρία Παπαναστασίου οι νικητές στα 10.000 μέτρα (βίντεο)

Ο αγώνας ξεκίνησε από το δημοτικό στάδιο Αμπελοκήπων με τερματισμό στο άγαλμα του στρατηλάτη, στην παραλία της Θεσσαλονίκης

21/04/2024 09:19

Ελένη Τσαλκατίδου

Με τους Γιώργο Ιατρουδέλη και Μαρία Παπαναστασίου να κερδίζουν σε άνδρες και γυναίκες, αντίστοιχα, ολοκληρώθηκε ο αγώνας των 10.000 μέτρων, στο πλαίσιο του 18ου Διεθνούς Μαραθωνίου «Μ. Αλέξανδρος».

Η εκκίνηση δόθηκε από το δημοτικό στάδιο Αμπελοκήπων, με τους αθλητές να τερματίζουν στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου, στην παραλία της Θεσσαλονίκης.

Ο Γιώργος Ιατρουδέλης, φοιτητής από τις Σέρρες, ανήκει στον Παγχιακό και στον περσινό αγώνα είχε τερματίσει στην τρίτη θέση. Σήμερα τερμάτισε σε χρόνο 32.14, με δεύτερο τον Γιώργο Μανουσίδη (32.27) και τρίτο τον Αλέξανδρο Τζουμάκα (32.36).

«Ήταν πολύ ωραίος αγώνας, με πολύ καλό καιρό. Η Θεσσαλονίκη πάντα προσφέρει όμορφη εμπειρία», είπε ο νικητής.

Η Κύπρια Μαρία Παπαναστασίου, που δήλωσε «ευχαριστημένη από τον αγώνα και την εμπειρία», σημείωσε χρόνο 36.35, ενώ δεύτερη τερμάτισε η επίσης Κύπρια Αγγελική Σοφοκλέους (39.31) και τρίτη η Μαργαρίτα Ντίνα (39.47).

Σε εξέλιξη βρίσκεται και ο αγώνας των 42.150 μέτρων, με εκκίνηση από την Πέλλα και τερματισμό στη Θεσσαλονίκη, ενώ νωρίτερα περίπου 600 μαθητές δημοτικών σχολείων συμμετείχαν στον αγώνα των 1.000 μέτρων.