Οι πρόσφατες επιτυχίες των υποδομών των ομάδων της πόλης στα πανελλήνια πρωταθλήματα μπάσκετ, βόλεϊ και χάντμπολ αποδεικνύουν ότι υπάρχει πολύ ταλέντο

03/05/2022 16:30

Ελένη Τσαλκατίδου

Ως εβδομάδα των επιτυχιών θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η προηγούμενη για τη Θεσσαλονίκη, καθώς δεν είναι μόνο η κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας από την ανδρική ομάδα χάντμπολ της Πυλαίας, αλλά και οι μεγάλες επιτυχίες που έφεραν τα τμήματα υποδομής στην πόλη.

Έφηβοι και νεάνιδες ρίχτηκαν στη μάχη των πανελληνίων πρωταθλημάτων σε μπάσκετ, βόλεϊ και χάντμπολ, σηκώνοντας στις πλάτες τους τη Θεσσαλονίκη, στην οποία χάρισαν σειρά κυπέλλων και μεταλλίων, όλων των αποχρώσεων.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΕΦΗΒΟΙ

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και της Ελλάδας ανέβηκαν οι έφηβοι της ΔΕΚΑ, που επιβλήθηκαν με 59-58 του Περιστερίου στο μεγάλο τελικό της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος κατέκτησαν αήττητοι τον τίτλο στο Ηράκλειο της Κρήτης.

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Τη δεύτερη θέση στην Ελλάδα κατέκτησαν οι νεάνιδες του Άρη, που ηττήθηκαν με 58-31 από τον Παναθηναϊκό στον τελικό του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Την τριάδα, μάλιστα, του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων συμπλήρωσε μία ακόμα ομάδα της πόλης, ο Παναθλητικός, που κατέλαβε την τρίτη θέση, ενώ προ ημερών η γυναικεία ομάδα του συλλόγου των Συκεών είχε εξασφαλίσει την επιστροφή της στα σαλόνια της Α1.

ΒΟΛΕΪ

Τα κορίτσια της Κ20 του ΠΑΟΚ κατέκτησαν την πρώτη θέση στην Ελλάδα, με απολογισμό τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι επικράτησαν με 3-0 σετ του Απόλλωνα Πάτρας. Μάλιστα, στον τελικό μία έκπληξη περίμενε την προπονήτρια του Δικέφαλου, Ελευθερία Μηλοβιανού.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μία ημέρα πριν την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας από την ανδρική ομάδα, οι νεάνιδες της Πυλαίας έγραφαν οι ίδιες με χρυσά γράμματα τα ονόματά τους, κατακτώντας το πανελλήνιο πρωτάθλημα στο «σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη. Οι πρωταθλήτριες ισοβάθμισαν στην πρώτη θέση με την ΑΕΚ, καθώς ήρθαν ισόπαλες 22-22 στο μεταξύ τους παιχνίδι, ωστόσο, οι Θεσσαλονικιές ήταν καλύτερες στη διαφορά τερμάτων.