Χάντμπολ: Κυπελλούχος Ελλάδας με απίστευτη ανατροπή ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Με ήρωα τον Κουκμίση, ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 21-20 απέναντι στη Δράμα και κατέκτησε την τέταρτη κούπα στην ιστορία του

07/04/2024 21:50

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο κλειστό της Χαλκίδας, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας με 21-20 της Δράμας στον έκτο τελικό στην ιστορία του Δικέφαλου.

«Χρυσός» σκόρερ για τον Δικέφαλο ήταν ο Νίκος Κουκμίσης, ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι 5’’ πριν το φινάλε, με τους Δραμινούς να επιχειρούν ένα πολύ μακρινό σουτ στο τέλος, που δεν βρέθηκε στόχο.

Αυτό ήταν το τέταρτο τρόπαιο για τον ΠΑΟΚ στο θεσμό, ενώ από την πλευρά της η Δράμα στην παρθενική της εμφάνιση σε τελικό, όχι μόνο δυσκόλεψε το σύνολο του Σεϊρεκίδη, αλλά λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-7 στο 24’, ωστόσο, οι Δραμινοί δεν τα παράτησαν και έφεραν τα πάνω-κάτω, παίρνοντας αυτοί προβάδισμα με 11-10 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, μετά το 4-3 στο ξεκίνημα του αγώνα.

Μάλιστα, η ομάδα της Δράμας κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερα γκολ (17-13) στο 45’, με τους παίκτες του Δικέφαλου να πιέζουν και να ισοφαρίζουν σε 19-19 στο 57’.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν δραματικά, με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες στο φινάλε.