Champions League: Η θρυλική Ρεάλ Μαδρίτης πρωταθλήτρια Ευρώπης για 14η φορά (βίντεο)

Η "Βασίλισσα" είχε την ουσία στο Παρίσι και νίκησε με 1-0 τη Λίβερπουλ, που υστέρησε στην τελική προσπάθεια

29/05/2022 00:38

Η Λίβερπουλ είχε τις περισσότερες φάσεις στον τελικό του Champions League στο "Σταντ ντε Φρανς" του Παρισιού, αλλά η φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης είναι ό,τι βαρύτερο υπάρχει στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Με σκόρερ τον Βινίσιους στο 59' και κορυφαίο τον ανίκητο Κουρτουά, η "Βασίλισσα" νίκησε τους Άγγλους με 1-0 και κατέκτησε για 14η φορά τον κορυφαίο ευρωπαϊκό διασυλλογικό τίτλο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ ήταν πιο απειλητική, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μανέ στο 21', αλλά η στιγμή που σημάδεψε το ματς ήταν εκείνη του γκολ του Μπενζεμά στο τέλος του 45λεπτου, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαιώθηκε από το VAR.

Η μπάλα έφτασε στον (εκτεθειμένο) Γάλλο από τον Φαμπίνιο, όμως οι διαιτητές στο VAR έκριναν πως συμμετοχή στη φάση είχε κι ο Βαλβέρδε.

Η κακή επιστροφή της Λίβερπουλ και ειδικά του Ρόμπερτσον στο 59' έδωσε την ευκαιρία στον Βαλβέρδε να προσφέρει έτοιμο γκολ στον Βινίσιους, που δεν λάθεψε από κοντά. Από κει και πέρα, όποτε χρειάστηκε ο Κουρτουά ήταν "κέρβερος" σταματώντας επανειλημμένα τον Σαλάχ και η "Βασίλισσα" θα ράψει το 14ο αστέρι της, με τη Λίβερπουλ να χάνει δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερα χρόνια τελικό από τη Ρεάλ Μαδρίτης και να μένει στους έξι τίτλους.

Ο Γάλλος διαιτητής Κλεμάν Τουρπέν "κιτρίνισε" τον Φαμπίνιο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (77' Κεϊτά), Τιάγκο (77' Φιρμίνο), Ντίας (65' Ζότα), Σαλάχ, Μανέ.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς (90' Θεμπάγιος), Κασεμίρο, Βαλβέρδε (86' Καμαβινγκά), Βινίσιους (90' Ροντρίγκο), Μπενζεμά.