Αυτοκράτορας Άρης βγαλμένος από τα παλιά! (βίντεο)

Με ηγέτη τον απίστευτο Χάνλαν και με επιμέρους σκορ 57-28 στο δεύτερο ημίχρονο, οι κιτρινόμαυροι νίκησαν με 81-71 τον Παναθηναϊκό στο "Nick Galis Hall"

03/10/2021 22:10

Μία ένδοξη βραδιά, βγαλμένη από το παρελθόν, έζησε το Παλέ ντε Σπορ. Ο Άρης έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 81-71 τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Basket League.

Το πρώτο ημίχρονο προϊδέαζε για εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού, που με το επιμέρους 23-9 της δεύτερης περιόδου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-24. Με ηγέτη, όμως τον Ολίβερ Χάνλαν, που ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, ο Άρης "έτρεξε" ένα 31-14 στο τρίτο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ.

Με τον Καναδό να παίζει με το πόδι στο γκάζι, ο Άρης προσπέρασε στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και συνεχίζοντας να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση, έφτασε σε διψήφια διαφορά και μπήκε με πάταγο στο πρωτάθλημα, με το επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου να είναι 57-28!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 12, Κάουαν 3, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ, Νετζήπογλου 13, Ουίλιαμς 9 (1), Χάνλαν 35 (3), Κώττας 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 8 (2), Κασελάκης, Ουάιτ 12 (2), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2), Σαντ-Ρος 10 (2).