Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 3-2: Έγκλημα και τιμωρία στο 92' (βίντεο)

Κάζο του Δικέφαλου στο Περιστέρι, στο -10 από την κορυφή η ομάδα της Θεσσαλονίκης

07/01/2021 21:33

Όσο ο ΠΑΟΚ δεν διορθώνει τις πολλές ατέλειες στην άμυνά του, δεν θα είναι σε θέση να διεκδικήσει κάτι φέτος. Ο Δικέφαλος σκόραρε δις στο Περιστέρι, αλλά ισάριθμες φορές δέχτηκε γκολ ισοφάρισης, για να έλθει το τελειωτικό χτύπημα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ήττα με 3-2 από τον Ατρόμητο είναι αποτέλεσμα που τείνει να σηματοδοτήσει πλήρη αλλαγή στόχου στο πρωτάθλημα για τον φετινό ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο επικίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλευόμενος και την αδυναμία του Ατρόμητου να δημιουργήσει κάτι καλό μεσοεπιθετικά. Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σβαμπ από τον Κωτσόπουλο, αλλά ο Τζόλης, που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ. Ωστόσο, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ εξιλεώθηκε στο 22’, αφού από δική του προσπάθεια και ασίστ, ο Σφιντέρσκι απαλλάχτηκε από το μαρκάρισμα του Γούτα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Το γκολ πρόσφερε ηρεμία στον ΠΑΟΚ, που όμως δεν πίεσε τόσο, ώστε να «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο 45λεπτο.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία του Δικέφαλου καταγράφηκε στο 54’, με τον Μανδά να νικάει τον Σφιντέρσκι και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ έδιεξε να κατεβάζει ταχύτητα. Και όπως συμβαίνει συνήθως στα φετινά ματς, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία δέχτηκε γκολ στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση του αντιπάλου. Στο 68’ ο Μουνίθ αξιοποίησε το σοβαρό λάθος του Γιαννούλη και με τρομερό σουτ με το αριστερό πέτυχε την ισοφάριση.

Ο Γκαρσία, που είχε ήδη ρίξει στο ματς τον Λάμπρου, έκανε αμέσως διπλή αλλαγή με Ουάρντα και Ελ Καντουρί αντί Μουργκ και Σβαμπ, ενώ λίγο αργότερα έδωσε την ευκαιρία στον Κρμέντσικ να κάνει το ντεμπούτο του και στον Νινούα να κάνει τη διαφορά στον δημιουργικό τομέα. Πράγματι, ο Γεωργιανός ήταν αυτός που με εκτέλεση κόρνερ στο 82’ έδωσε την ασίστ στον Ουάρντα για να πετύχει με κεφαλιά το 1-2.

Η χαρά του ΠΑΟΚ κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 85’ ο Χαρίσης σκόραρε εναντίον της πρώην ομάδας του εκθέτοντας τις αμυντικές αδυναμίες της. Κι όταν οι φιλοξενούμενοι επιχίρησαν να επιτεθούν μαζικά, έμειναν ακόμη πιο εκτεθειμένοι πίσω δεχόμενοι τρίτο γκολ από τον Νάτσο στο 92’.

Ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κωτσόπουλο, Γκαλβάο, Κιβρακίδη, Νάτσο, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδη, Αντρ. Ζίβκοβιτς και Λάμπρου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης (32’ Μανδάς), Κιβρακίδης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Νταβιώτης (60’ Μουνίθ), Νάτσος, Χαρίσης, Κωτσόπουλος (75’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (76’ Μάτιτς).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Σβαμπ (71’ Ελ Καντουρί), Αντρ. Ζίβκοβιτς (78’ Νινούα), Μουργκ (71’ Ουάρντα), Τζόλης (66’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (76’ Κρμέντσικ).