Ατρόμητος - Άρης 2-2: Στόφα μεγάλης ομάδας στο Περιστέρι (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι με παίκτη λιγότερο από το 36’ επέστρεψαν από το εις βάρος τους 2-0 και απέδειξαν ξανά ότι φέτος έχουν τα φόντα να φτάσουν πολύ ψηλά

05/12/2020 19:18

Ισοπαλία που μοιάζει με τεράστια νίκη πήρε ο Άρης στο Περιστέρι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 51’ παίζοντας με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, αλλά χάρη στις αλλαγές του Άκη Μάντζιου εξαπέλυσε αντεπίθεση και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Άρης παραμένει αήττητος εκτός έδρας και με την εξέλιξη που είχε το σημερινό ματς, απέκτησε εξαιρετική ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Νταμίρ Κάναντι παρέταξε τον Ατρόμητο με στόχο να αντιπαρέλθει τις αρετές του Άρη και με το 3-4-3 και το πρέσινγκ ψηλά στο γήπεδο το πέτυχε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Οι κιτρινόμαυροι στηρ ίχθηκαν μόνο στις ενέργειες των χαφ του άξονα και δεν έφτασαν σε φάσεις στο πρώτο ημίχρονο και το ίδιο συνέβη και με τους γηπεδούχους, που όμως είχαν την τύχη να καταλογιστεί στο 36’ πέναλτι σε χέρι του Ροζ, που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Ο στόπερ του Άρη διαμαρτυρήθηκε λέγοντας πως η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του, το VAR έμεινε ανενεργό και με δεδομένο ότι δεν υπήρχε πρόθεση, η αποβολή ήταν (επιεικώς) άδικη. Τελικά, ο Μανούσος ευστόχησε από τη λευκή βούλα.

Ο Άκης Μάντζιος προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα χρησιμοποιώντας τον Μπεναλουάν αντί του Γκάμα, με την ελπίδα ότι η ομάδα του θα αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το 2-0 με το σουτ του Μουνίθ στο 51’ έκανε την κατάσταση ακόμη χειρότερη.

Στο 60’ ο προπονητής του Άρη έκανε διπλή αλλαγή με τους Κάτσε και Σίλβα στη θέση των Γκανέα και Γκαρσία, με τον Σούντγκρεν να μετατίθεται στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Σάσα να μετατρέπεται σε δεξιό μπακ. Ένα λεπτό αργότερα οι δύο νεοεισελθόντες ποδοσφαιριστές συνδυάστηκαν και ο Κάτσε μείωσε σε 2-1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αναθάρρησε, ανέβηκε ψηλά για να ψάξει την ισοφάριση και τη βρήκε στο 82’, με τον Σάσα να σκοράρει μετά από ασίστ του Μαντσίνι.

Εκτός της κόκκινης κάρτας στον Ροζ, ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) έδειξε κίτρινη στους Γκαλβάο, Τομάσεβιτς, Χαρίση και Ρισβάνη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Γκαλβάο Τομάσεβιτς (72’ Κιβρακίδης), Νάτσος, Χαρίσης (86’ Μάτιτς), Μουνίθ (72’ Χριστοδουλόπουλος), Ενσικουλού (86’ Σάλομον), Μανούσος (72’ Κωτσόπουλος).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Γκανέα (60’ Κάτσε), Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (42’ Μπεναλουάν), Γκαρσία (60’ Σίλβα), Μπερτόγλιο (75’ Μαντσίνι), Μάνος (75’ Λόπεθ).