Αστέρας - Άρης 1-1: Φροντιστήριο στην Τρίπολη

Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να προστατεύσουν το προβάδισμά τους

09/02/2020 16:50

Ο Άρης είχε την ευκαιρία με διπλό στην Τρίπολη να «κλειδώσει» την παρουσία του στα πλέι οφ της Super League, αλλά παρότι προηγήθηκε με τον Βέλεθ στο 13’, δέχτηκε γκολ στην πρώτη απειλητική φάση στο 26’ και έμεινε στο 1-1, σε ένα ματς που μπορεί να του διδάξει πολλά ενόψει της συνέχειας.

Η ανωτερότητα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο μετουσιώθηκε σε γκολ από στημένη φάση στο 13’. Από την εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη ο Ροζ έκανε την πρώτη επαφή με τη μπάλα και πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας, ο Ροζ έχρισε εαυτόν σκόρερ.

Η εικόνα του ματς έδειχνε πως οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και να φτάσουν σε δεύτερο γκολ, αλλά στο 26’ δέχτηκαν την ισοφάριση στην πρώτη καλή στιγμή των Αρκάδων. Μετά από σέντρα του Ιγκλέσιας και την κόντρα στον Μπαράλες ο Μαρκ Φερνάντεθ έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα.

Η ισοφάριση αποσυντόνισε τον Άρη και έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα να ισορροπήσει το ματς, χωρίς όμως αλλαγή δεδομένων μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερου ο Αστέρας έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, αλλά γρήγορα ο Άρης ξαναβρήκε τα πατήματά του και απείλησε με τον Ντιγκινί στο 57’, τον Σάσα στο 61’ και τον Φετφατζίδη στο 62’. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 85’, με τον Κουέστα να αποκρούει το σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ.

Ο διαιτητής Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες, Ιγκλέσιας, Λάρσον και Γκάμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Κώτσιρας, Κρεσπί (78’ Ριέρα), Μουνάφο (64’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Ντέλετιτς, Μπαράλες, Μαρκ Φερνάντεθ (92’ Βαλιέντε).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα (90’ Τόνσο), Φετφατζίδης, Λάρσον (92’ Σόουζα), Ντιγκινί (69’ Ντουρμισάι).