Άρης: Φιλική νίκη συμπερασμάτων (video)

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας στον Εύοσμο

09/10/2019 17:02

Ελένη Τσαλκατίδου

Σ' έναν κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Αγροτικού Αστέρα, ο Άρης επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας, με τον Τόλη Τερζή να έχει την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν αγωνιστεί πολύ μέχρι στιγμής.

Το σκορ για τους κιτρινόμαυρους άνοιξε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τόνσο με ατομική ενέργεια, όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα οι Λαρισαίοι ισοφάρισαν (1-1) με τον Ναζίμ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και είχαν 2-3 καλές στιγμές και ένα δοκάρι του Νύκταρη στο 27', όμως, ο Τόνσο ήταν πιο τυχερός στο 33', όταν εκμεταλλευόμενος λάθος του τερματοφύλακα του Απόλλωνα διπλασίασε τα τέρματά του (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με τους Λαρισαίους να έχουν μία καλή ευκαιρία στο 64', ενώ στο 69' έστειλαν την μπάλα σε μπαλκόνι πολυκατοικίας. Στο 78' ο Μαρτίνες αστόχησε για το 3-1, όταν η μπάλα έφυγε άουτ και στο 87' ο Άρης είχε δοκάρι με το απευθείας φάουλ του Μαντσίνι. Ό,τι δεν έκανε τότε, το έκανε τρία λεπτά μετά, όταν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΑΡΗΣ: Τσιλιγγίρης, Κωνσταντινίδης, Μενέντεθ, Σόουζα, Δεληζήσης, Αμπού Μπα, Ντουάρτε (80' Μαρμαρίδης), Μαντσίνι, Τόνσο, Μαρτίνες (84' Τσαγκαλίδης), Διαμαντόπουλος (62' Μπακούτσης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Γκέκας, Τασιούλης, Χατζής, Σκούπρα, Σάντος, Μπαστακός (79' Σιφναίος), Νύκταρης (59' Νούσιος), Ναζίμ, Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Κωστούλας (59' Μπιμάι).