Αργεντινή - Σαουδική Αραβία 1-2: Το κάζο του αιώνα! (βίντεο)

Απίθανο ματς στο Κατάρ, όπου χάρη σε ένα μαγικό πεντάλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σαουδάραβες πήραν μεγάλη νίκη με ανατροπή απέναντι στην παρέα του Μέσι

22/11/2022 14:09

Σε έναν αγώνα που τα είχε όλα, από τα τρία ακυρωμένα γκολ της Αργεντινής μέχρι την επική ανατροπή της Σαουδικής Αραβίας μέσα σε πέντε μόλις λεπτά, τα «γεράκια» ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο φετινό Μουντιάλ, παίρνοντας πανηγυρικά τη νίκη με 2-1 επί της ομάδας του Μέσι και των συμπαικτών του.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη επίσημη συνάντηση των δύο ομάδων, με τους Σαουδάραβες να σπάνε το σερί των 36 αγώνων χωρίς ήττα που έτρεχε η Αργεντινή, που ήταν το δεύτερο μεγαλύτερο στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Στο 10ο λεπτό ο Μέσι άνοιξε το σκορ, όταν και ευστόχησε με πλασέ σε εκτέλεση πέναλτι, σημειώνοντας το έβδομό του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Ωστόσο, στο 22’ ο διαιτητής ακύρωσε το δεύτερο γκολ του Αργεντινού σταρ, δείχνοντας οφσάιντ και αφού προηγουμένως το είδε στο VAR, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 27’, που ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Οχτώ λεπτά αργότερα, ο ίδιος προσπάθησε για το 2-0, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε εκ νέου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σαουδάραβες μπήκαν ζεστοί και μέσα σε πέντε λεπτά έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος τους. Την αρχή έκανε ο Αλ Σεχρί που πέτυχε ιστορικό γκολ με διαγώνιο πλασέ στο 48', εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μέσι και ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο 53' ο συμπαίκτης του, Αλ Νταουσάρι έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59' Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ντε Πολ, Παρέδες (59' Φερνάντες), Πάπου Γκόμες (59' Άλβαρες), Λαουτάρο Μαρτίνες, Ντι Μαρία, Μέσι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλοβάις, Αμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Σαρχάνι (98' Αλ Μπουραΐκ), Αλταμπάκτι, Αλμάλκι, Αλνταουσάρι, Αλ Σέχρι (79' Αλ Γκάναμ), Κάνο, Αλ Φαράζ (45+4’ Αλ Αμπίντ/89' Αλάμπρι), Αλ Μπουράικαν (89' Ασίρι).