Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ 1-3: Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε (βίντεο)

Με συνταγή... Αγρινίου ο Δικέφαλος πήρε τους τρεις βαθμούς στη Ριζούπολη

08/11/2020 21:31

Η παράδοση που θέλει τον ΠΑΟΚ να προβληματίζεται εντός συνόρων μετά από κάθε καλή εμφάνιση στην Ευρώπη, συνεχίστηκε στη Ριζούπολη. Τουλάχιστον ο Δικέφαλος δεν το πλήρωσε με απώλεια βαθμών, αφού νίκησε με 3-1 τον ανταγωνιστικό Απόλλωνα Σμύρνης, σε ματς που έμοιαζε με... κόπια εκείνου κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε ξανά την ομάδα του με διάταξη 4-3-3 και με αρκετά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Στα γκολπόστ ο Ζ. Ζίβκοβιτς, στη θέση του τραυματία Γιαννούλη έπαιξε ο Λύρατζης, οι Κρέσπο και Ίνγκασον ξεκίνησαν στο κέντρο της άμυνας εν τη απουσία του Βαρέλα, δεξιά ο Ροντρίγκο, στη μεσαία γραμμή ο Αουγκούστο πλαισίωσε το αυστριακό δίδυμο των Μουργκ και Σβαμπ, ενώ την τριάδα της επίθεσης αποτέλεσαν οι Τζόλης, Ζίβκοβιτς και Σφιντέρσκι.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο 15’ μπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ που αποθέωσε την ομαδική προσπάθεια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του αντιπάλου, ο Δικέφαλος βγήκε ταχύτατα στην κόντρα με τη συνεργασία των Μουργκ και Σβαμπ, που με εξαιρετική ασίστ έδωσε την ευκαιρία στον Σφιντέρσκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 23’ υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, που όμως ακυρώθηκε με χρήση VAR επειδή ο Ζίβκοβιτς ξεκίνησε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ και στο 29’ η άμυνα του ΠΑΟΚ εκτέθηκε, αλλά ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους ο Ιωαννίδης αστόχησε από καλή θέση.

Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Βέρλχουρστ σταμάτησε εντυπωσιακά τις προσπάθειες του Σβαμπ στο 41’ και του Ίνγκασον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 49’ ακυρώθηκε μέσω ως οφσάιντ γκολ του Ζίβκοβιτς και στο 63’ ο Απόλλων έφτασε στην ισοφάριση, με τον Τσαμπούρη να εκτελεί το κόρνερ και τον Τσιλούλη να προλαβαίνει τον Σβαμπ στο πρώτο δοκάρι για το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε αντίδραση και τη βρήκε με τη βοήθεια του VAR στο 75’. Ο Λισγάρας πάτησε τον Σφιντέρσκι εντός περιοχής και την εκτέλεση πέναλτι ανέλαβε ο Σβαμπ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 78’.

Το τελευταίο ζητούμενο για τους Θεσσαλονικείς ήταν να διαχειριστούν σωστά τον χρόνο και να προστατεύσουν το προβάδισμά τους, κάτι που πέτυχαν παρά την πίεση των γηπεδούχων. Μάλιστα, αύξησαν το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Αουγκούστο στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ιωαννίδη, Σλίβκα, Τσαλμπούρη, Λισγάρα, Μπρούσιτς και Μουργκ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρλχουρστ, Τσαμπούρης (78’ Μουνιέ), Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Σλίβκα, Φατιόν (82’ Ντάουντα), Μπεντινέλι (82’ Κολ), Τσιλούλης, Ιωαννίδης (91’ Φερνάντεζ)

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζης, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μουργκ (86’ Μιχαηλίδης), Τζόλης (67’ Ελ Καντουρί), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (83’ Τσόλακ).