Ανατροπή στις καθυστερήσεις και φιλική ισοπαλία (2-2) του Άρη με την Μακάμπι Χάιφα

Στο ντεμπούτο του Ροντρίγκες και στην επιστροφή του Ντουκουρέ, οι κιτρινόμαυροι είχαν αρκετά καλά διαστήματα σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερο συμβολισμό

04/12/2022 20:37

Σε ένα μεγάλης συμβολικής σημασίας παιχνίδι, ο Άρης ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Μακάμπι Χάιφα, παρ' ότι ήταν μέχρι το 90' πίσω στο σκορ με 2-0.

Να σημειωθεί ότι ο Άλαν Πάρντιου είχε την ευκαιρία να κάνει πολλές δοκιμές, ενώ το ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα έκανε ο Ροντρίγκες και, από την πλευρά του, ο Ντουκουρέ έκανε επανεμφάνιση με γκολ.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Πιερό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των κιτρινόμαυρων και από κοντά έκανε το 0-1 για την Μακάμπι.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πάλμα προσπάθησε να απαντήσει για τον Άρη, εκτελώντας φάουλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 34’ και μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, ο Άρης «άγγιξε» τρεις φορές το γκολ της ισοφάρισης, αλλά είχε δοκάρι αρχικά με τον Πάλμα, δοκάρι με τον Ματέο, ενώ ο Μασπάτι είπε «όχι» στον Γκρέι στη συνέχεια της φάσης.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο προπονητής της ομάδας του Τελ Αβίβ άλλαξε τη μισή ομάδα, με τους παίκτες της Μακάμπι να βρίσκουν το δεύτερο γκολ στο 69’ με τον Τσμπότα.

Ο Άρης απείλησε πρώτα στο 85’, όταν εκτέλεσε ο Γκαρθία και ο Ντουκουρέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Μασπάτι. Ωστόσο, ακολούθησε ένα μαγικό τρίλεπτο για τους κιτρινόμαυρους, με τον Ντουκουρέ να δίνει το έναυσμα στο 90’, μειώνοντας σε 1-2 και τον Πάλμα να ολοκληρώνει την ανατροπή, αφού στο 93’ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης (66’ Κουέστα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Καμάτσο (77’ Μαρμαρίδης), Μαζικού (83’ Παναγίδης), Νταμπό (83’ Σγούρος), Ματέο (73’ Ντουκουρέ), Ροντρίγκες (66’ Μανού Γκαρθία), Γκρέι (63’ Ιτούρμπε), Πάλμα.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ: Μασπάτι, Σεκ, Γκέρσον, Μέιρ, Κορνούντ, Μοχάμεντ, Φανί, Τσέρι, Τσιμπότα, Ατζίλι, Πιερό. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Αράντ, Γκόλντμπεργξ, Ελιγιάχου, Μενάχεμ, Λεβί, Νταβίντ, Ρουκάβτσι, Σιμόλ, Λάι, Γιαρίν.