Αγγλία: Οσμή σκανδάλου στην Premier League λόγω μίας κίτρινης κάρτας (βίντεο)

Η ομοσπονδία ερευνά ενδεχόμενη στοιχηματική απάτη, ενώ στο επίκεντρο βρίσκεται ο Γκράνιτ Τζάκα της Άρσεναλ

20/01/2022 15:30

Σε εξέλιξη βρίσκεται η έρευνα της αγγλικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας σχετικά με πιθανή συμμετοχή ποδοσφαιριστή σε υπόθεση στοιχηματικής απάτης. Ο επίμαχος αγώνας είναι αυτός της Λιντς με την Άρσεναλ στις 18 Δεκεμβρίου 2021 και ο ποδοσφαιριστής που ερευνάται, είναι ο Γκράνιτ Τζάκα, που αγωνίζεται στους "κανονιέρηδες".

Με το σκορ στο 4-1 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 86ο λεπτό, ο Ελβετός μέσος καθυστέρησε χαρακτηριστικά να εκτελέσει ένα φάουλ κάτω από τη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα.

Όπως αποκαλύφθηκε εκ των υστέρων, λίγη ώρα νωρίτερα είχαν πονταριστεί 65.000 λίρες σε ανταλλακτήριο ότι ο Τζάκα θα δεχόταν κίτρινη κάρτα μετά το 80'. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομοσπονδία να ξεκινήσει έρευνα, προκειμένου να διαπιστωθεί αν ο ποδοσφαιριστής είχε συμμετοχή σε πιθανή υπόθεση χειραγώγησης στοιχηματικού αποτελέσματος.