ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 1-1: Έσωσε τον βαθμό στο 96' (βίντεο)

Ο Δικέφαλος είχε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ στο 69' και ισοφάρισε με πέναλτι στην εκπνοή

03/01/2021 19:17

Νίκος Παππάς

Κακό ποδαρικό στο 2021 έκανε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία και θα πρέπει να αισθάνεται και ευχαριστημένη, αφού ισοφάρισε με πέναλτι του Βιεϊρίνια στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με ασταμάτητο πρέσινγκ ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στη Λάρισα να ξεπορτίσει από τα καρέ της στο πρώτο ημίχρονο, με τον Δικέφαλο να φορτώνει την αριστερή πτέρυγα, καθώς ο Γιαννούλης ανέβαινε συνεχώς και ο Τζόλης «σημάδευε» τον Μπέρτο. Όταν βελτίωσε την απόδοσή του και ο Ελ Καντουρί, μετά το 25’, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε φάσεις, όπως αυτή του Μαροκινού στο 30’, την προβολή του Τζόλη στο 37’ και τη μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 43’ με την επέμβαση του Νάγκι σε κεφαλιά του Ίνγκασον και το σουτ του Μουργκ στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει με κεκτημένη ταχύτητα και να έχει τελική προσπάθεια ανά ένα-δύο λεπτά. Η ΑΕΛ «απορρόφησε» την πίεση του αντιπάλου της και μάλιστα στο 69’ άνοιξε το σκορ, με την τρομερή προσωπική ενέργεια του Πινακά, που «άδειασε» Βαρέλα και Ίνγκασον, άντεξε το μαρκάρισμα του Βιεϊρίνια και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς, αλλά ελλείψει ικανού φορ δεν έφτασε σε «καθαρή» ευκαιρία, ενώ δεν πήρε βοήθειες ούτε από τον πάγκο, με τον Γκαρσία να κάνει μόλις δύο αλλαγές. Ωστόσο, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Νάγκι και ο Βιεϊρίνια διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φιλίπ, Πινακά, Μπέρτο, Ίνγκασον και Βαρέλα.

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (81’ Γκοτζαμανίδης), Νικολιάς (83’ Νούνιτς), Τρούγιτς (53’ Πλατέλλας), Πινακάς (83’ Γλυνός).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Αουγκούστο (82’ Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Μουργκ (87’ Τσόλακ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι.