Ζιρού και Μπαπέ έστειλαν την απολαυστική Γαλλία στα προημιτελικά του Μουντιάλ (βίντεο)

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια νίκησε με 3-1 την Πολωνία και περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Αγγλία - Σενεγάλη

04/12/2022 18:59

Η Γαλλία οδεύει ολοταχώς προς το repeat στα γήπεδα του Κατάρ, ώστε να γίνει η τρίτη ομάδα στην ιστορία, μετά την Ιταλία (1934 και 1938) και τη Βραζιλία (1958 και 1962), που υπερασπίζεται με επιτυχία τον παγκόσμιο τίτλο της.

Οι «τρικολόρ» νίκησαν με 3-1 την Πολωνία χάρη στο πλασέ του Ζιρού στο 44' και τα τρομερά σουτ του Μπαπέ στο 74' και το 91' και πέρασαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσουν μία εκ των Αγγλίας και Σενεγάλης.

Ο Ζιρού, μάλιστα, κατέγραψε το 52ο γκολ του με τη φανέλα της εθνικής καταρρίπτοντας το ρεκόρ του σπουδαίου Τιερί Ανρί.

Όσο για την Πολωνία, που απλά μείωσε με πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων, έμεινε με το παράπονο της τεράστιας τριπλής ευκαιρίας που έχασε στο 38', σε φάση που μπορούσε να αλλάξει άρδην τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Ο διαιτητής Χεσούς Βελενθουέλα (Βενεζουέλα) «κιτρίνισε» τους Τσουαμενί, Μπερεσίνσκι και Κας.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ (93' Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί (66' Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (76' Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (76' Τιράμ).

ΠΟΛΩΝΙΑ: Τσέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (86' Μπέντναρεκ), Μπερεσίνσκι, Φρανκόφσκι (87' Γκροσίτσκι), Σιμάνσκι (64' Μίλικ), Κριχόβιακ (71' Μπιέλικ), Ζιελίνσκι, Καμίνσκι (71' Ζαλέφσκι), Λεβαντόφσκι.