Υπνωτισμένος Άρης στη Νέα Σμύρνη (video)

Ήττα με 1-0 από τον Πανιώνιο για τους κίτρινους που όταν ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αργά - Δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία του Κομίνη

06/10/2018 20:11

Τάσος Κουρκούμπας

Κατώτερος των προσδοκιών ο Άρης γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, προβληματίζοντας με την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο αλλά και την αδυναμία του στην τελική πάσα στην επανάληψη. Πάραυτα, μπορεί δικαιολογημένα να διαμαρτύρεται για τις διαιτητικές αποφάσεις του Κομίνη, με αποκορύφωμα την άρνηση του Θεσπρωτού ρέφερι να υποδείξει πέναλτι σε ανατροπή του Γκαρσία στις αρχές της επανάληψης.

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΜΕ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Ο Πάκο Ερέρα παρέταξε ενδεκάδα με εκπλήξεις, με τον Μπρούνο Γκάμα να επανέρχεται μετά τον τραυματισμό του στο ντέρμπι κυπέλλου στην Τούμπα και τους Μάβραϊ και Σιώπη να παίρνουν για πρώτη φορά θέση βασικού σε σχήμα 4-3-3 για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Οι κίτρινοι πάντως μπήκαν υπνωτισμένοι στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο να απειλεί μόλις στο 2΄ με σουτ του Σπιριντόνοβιτς. Η απάντηση ήρθε με δυο σουτ των Γκαρσία (5’) και Γκάμα (11΄) που δεν ανησύχησαν τον Κότνικ, σε αντίθεση μ’ αυτό του Σπιριντόνοβιτς (14’) που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα.  Ο ρυθμός σταδιακά έπεσε, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Το σκηνικό με τον Άρη να θέλει αλλά να μην μπορεί να προσεγγίσει με αξιώσεις την περιοχή των γηπεδούχων, αρκούμενος στις εξάρσεις των Γκάμα και Γκαρσία, και τους κυανέρυθρους να στοχεύουν στη δεξιά πλευρά των κίτρινων ψάχνοντας την κόντρα επίθεση, διαταράχθηκε στο 41'. Από κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς, η άμυνα του Άρη συνελήφθη κοιμώμενη κι ο προωθημένος Ντομίνγκες με κεφαλιά έκανε το 1-0.

ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ

Το δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ξεκίνησε με δύο αλλαγές, θέλοντας να ανακόψει την επιθετική στόχευση του Πανιωνίου στη δεξιά πλευρά του. Οι κίτρινοι μπήκαν με εμφανή τη διάθεση να πιέσουν τον Πανιώνιο και στο 48' φώναξαν δικαίως για πέναλτι όταν ο Γκαρσία “γκρεμίστηκε” στην περιοχή από τον Μπανανά με τον Κομίνη όμως να δίνει συνέχεια. Παρά την κατοχή της μπάλας, η αδυναμία στην τελική πάσα κρατούσε τον Άρη χωρίς τη μεγάλη φάση, παρά τις προσπάθειες του Γιουνές (58', 60΄). Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε τελικά στο 68' όταν από κόρνερ του Ματίγια, η μπάλα μετά την κεφαλιά του Γιουνές χτύπησε στο  οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ. Στο 70΄και στο 79' διαδοχικές εκτελέσεις φάουλ του Γκάμα έφυγαν ελάχιστα άουτ, πριν ο Ερέρα παίξει το τελευταίο του χαρτί με την είσοδο του Μαρτίνες και την αλλαγή του σχηματισμού σε 4-2-3-1.

Οι κίτρινοι λειτούργησαν καλύτερα στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης και είχαν μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων: από σέντρα του Γκάμα και πρώτη κεφαλιά του Γιονές, ο Γκαρσία βρέθηκε ολομόναχος  φάτσα με τον Κότνικ αλλά η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Αργεντινός επιχείρησε να εξιλεωθεί αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Κότνικ. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Άρη να ηττάται -με το ίδιο μάλιστα σκορ- για δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας ματς, χάνοντας έτσι έδαφος πριν την είσοδο του στον αστερισμό των συνεχόμενων ντέρμπι με τους ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό αμέσως μετά την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ανιγκό): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος (86΄Οικονομίδης), Τσιλούλης (84΄Σταυρόπουλος), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς (75΄Μανθάτης), Ντομίνγκες, Ντουρμισάι.

ΑΡΗΣ (Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης (56΄Κωνσταντινίδης), Μενέντεθ, Δεληζήσης, Μάβραϊ, Σιώπης, Μπάσα (46΄Σόουζα), Ματίγια (77΄Μαρτίνες), Γκαρσία, Γκάμα, Γιουνές.