Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-1: Από το κακό στο χειρότερο (videos)

Ο Δικέφαλος άφησε δύο βαθμούς στα Πηγάδια κι έμεινε στο -7 από τον Ολυμπιακό

01/03/2020 21:01

Η κρίση βαθαίνει στον ΠΑΟΚ, αφού το 1-1 με την Ξάνθη στα Πηγάδια αφήνει τον Δικέφαλο επτά βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, με την προσπάθεια διατήρησης των κεκτημένων να είναι πλέον πάρα πολύ δύσκολη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν έπεισε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορούσε να πάρει τη νίκη.

Ενόψει του αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό ο Αμπέλ Φερέιρα προχώρησε σε ροτέισον χρησιμοποιώντας τον Αουγκούστο στο πλευρό του Μίσιτς, τον Ελ Καντουρί αντί του Μπίσεσβαρ και τον Λάμπρου πίσω από τον Άκπομ, με τον Πέλκα να είναι τραυματίας και τον Σφιντέρσκι να μένει στον πάγκο.

Το ξεκίνημα του αγώνα προϊδέαζε για άνετη επικράτηση του ΠΑΟΚ, αφού μόλις στο 4’ και μετά τη συνεργασία των Βαρέλα, Γιαννούλη και Ελ Καντουρί, ο Άκπομ με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο.

Αυτή ήταν η πρώτη αλλά και η τελευταία καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Η απόδοση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν κάκιστη, με αποτέλεσμα η Ξάνθη να φτάσει στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Λισγάρα στο 18’ και να της ακυρωθεί σωστά λόγω οφσάιντ γκολ του Μπαξεβανίδη. Το ακόμη χειρότερο είναι πως ο ΠΑΟΚ έχασε με τραυματισμό τον Βαρέλα, που πιθανότατα υπέστη τράβηγμα, με αποτέλεσμα να παίξει ως στόπερ ο Βιεϊρίνια και ως δεξιός μπακ ο Μάτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεσε κυρίως από δεξιά με τον Μάτος, αλλά δεν έφτασε σε πολλές φάσεις, αφού στηρίχθηκε κυρίως σε ατομικές εμπνεύσεις. Η είσοδος του Σφιντέρσκι αντί του Αουγκούστο γέμισε την περιοχή της Ξάνθης, χωρίς όμως αυτό να αλλάξει τη μοίρα του ΠΑΟΚ.

Οι πιο σημαντικές φάσεις του αγώνα σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις, με τον Λισγάρα να βρίσκει την μπάλα με το χέρι και τον διαιτητή Βρέσκα (Πιερίας) να εξετάζει το VAR και να μην υποδεικνύει πέναλτι, ενώ στο 98’ ο Λημνιός έχασε τρομερή ευκαιρία για το γκολ της νίκης.

Κίτρινη κάρτα είδαν οι Φοσέ, Καμαρά, Ντουρίτσκοβιτς, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο, Ίνγκασον, Μάτος και Μίσιτς.

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Εντουάρντο (85’ Θυμιάνης), Καμαρά, Στάρτζεον (96’ Ντουρίτσκοβιτς), Φόσε, Τερκί, Κοβάσεβιτς (79’ Μπαριέντος).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα (42’ Μάτος), Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο (76’ Σφιντέρσκι), Λημνιός, Καντουρί, Λάμπρου (64’ Μπίσεσβαρ), Άκπομ.