Βόλεϊ: Ούτε αυτή τη φορά σήκωσε το τρόπαιο του Λιγκ Καπ ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό και παρά τη νίκη του με 3-2 στη Θεσσαλονίκη απώλεσε τον τρίτο τίτλο σε ισάριθμες παρουσίες του στον τελικό της διοργάνωσης

13/05/2022 20:56

Τρίτος και… φαρμακερός ήταν ο φετινός τελικός του Λιγκ Καπ για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Δικέφαλος δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να σηκώσει το τρόπαιο, καθώς παρά τη νίκη του με 3-2 επί του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό στο PAOK Sports Arena, ηττήθηκε σήμερα με 3-0 (25-19, 27-25, 25-23) σετ από τους πράσινους.

Οι ασπρόμαυροι του Γιάννη Καλμαζίδη χρειάζονταν νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα στο τάι μπρέικ, ώστε ο τίτλος να κριθεί στο «χρυσό» σετ. Ωστόσο, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» εξ αρχής το ματς και έχοντας τη συμπαράσταση 6.000 φίλων τους τα κατάφεραν, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους εύκολα στο πρώτο σετ.

Στα επόμενα δύο σετ, οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο ανταγωνιστικοί αλλά οι γηπεδούχοι, όντας καλύτεροι στις λεπτομέρειες, κατέκτησαν τον δεύτερο τίτλο τους στη διοργάνωση.

Τα σετ: 25-19, 27-25, 25-23.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (15/25 επ., 1 άσος, 88% υπ. - 25% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/3 επ.), Ρανγκέλ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 3 (3/7 επ., 33% υπ. - 17% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (13/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (4/5 επ., 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 37% υπ. - 21% άριστες), Μπάσης, Ράπτης 6 (5/10 επ., 1 άσος, 55% υπ. - 27% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (8/13 επ., 1 άσος), Πετρέας 7 (5/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 1 (1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/16 επ., 72% υπ. - 20% άριστες), Μπαρνς 4 (4/13 επ., 53% υπ. - 32% άριστες), Ούντρις 19 (17/42 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Σωτηρίου 2 (2 μπλοκ), Γάτσης.