Βόλεϊ: Ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό

Ο Δικέφαλος είχε τα ατού του σε άσχημη μέρα και έχασε με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη

03/05/2019 20:07

Με το αριστερό ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ την προσπάθειά του να επανακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή. Η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ έχασε με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη έχοντας σε άσχημη μέρα βασικούς του παίκτες, όπως τον Κλάπβαϊκ. Η σειρά των τελικών μεταφέρεται τη Δευτέρα (6/5, 18:00) στην Πυλαία.

Τα προβλήματα του ΠΑΟΚ στην υποδοχή επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 22-17 στο πρώτο σετ, αλλά με σερί 4-0 ο Δικέφαλος μείωσε στον πόντο. Ένα σοβαρό λάθος των φιλοξενούμενων σε κόντρα επίθεση στο 23-22 επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να προηγηθούν με 1-0.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ (1-4), αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός τον έπιασε στο σκορ, με τον Γιούρι Φιλίποφ να αντικαθιστά τον γιο του, Ντίμα, με τον Τερζή και τον Κλάπβαϊκ με τον Μπούτο. Στο 16-12 ο ΠΑΟΚ σημάδεψε με το σερβίς τον Αλεξίεφ και μείωσε στον πόντο, αλλά στο 18-17 ο Ολυμπιακός πήρε έναν πόντο με video check κι ακόμη έναν με απίθανη άμυνα και ο Δικέφαλος, παρότι μείωσε σε 20-19, 22-21 και 23-22, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στα σετ.

Στο τρίτο σετ επανήλθαν οι Φιλίποφ και Κλάπβαϊκ, όμως ο Ολυμπιακός απέκτησε νωρίς προβάδισμα μεταξύ δύο και τριών πόντων, ο ΠΑΟΚ με βελτιωμένο τον Ολλανδό ισοφάρισε σε 20-20, αλλά δύο λάθη του Κλάπβαϊκ διαμόρφωσαν το 23-21 και οι ερυθρόλευκοι τελείωσαν το ματς με δύο άσους του Σμιτ εν μέσω του γνωστού αντεθνικού συνθήματος.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φ. Μουνιόθ): Τερβαπόρτι 2 (2 άσοι), Σμιτ 18 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Ράουβερτινκ 13 (1 άσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (3 μπλοκ), Πετρέας 5, Στεφάνου -λ, Στοιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 3, Δαρίδης -λ.

ΠΑΟΚ (Γ. Φιλίποφ): Ντ. Φιλίποφ, Κλάπβαϊκ 10, Μουαγκουτούτια 11, Σαφράνοβιτς 3 (2 άσοι), Όκολιτς 17 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7, Εφραιμίδης -λ, Γάτσης, Μπούτος 2 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης -λ.