Βόλεϊ: Άξιος ο ΠΑΟΚ παρά τον αποκλεισμό

Ο Δικέφαλος κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, αλλά ηττήθηκε με 9-15 στο "χρυσό" σετ στον δεύτερο ημιτελικό του Λιγκ Καπ - Οι γηπεδούχοι κατέθεσαν ένσταση για φάση του τέταρτου σετ

05/12/2019 20:21

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην πηγή, αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό, αφού αν και ανέτρεψε το εις βάρος του 3-0 στέλνοντας το ματς στο "χρυσό" σετ, εκεί έμεινε από δυνάμεις (ήττα με 9-15), με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να τσεκάρει το εισιτήριο για τη σειρά των τελικών με τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα έκαναν ένα εκπληκτικό παιχνίδι, μπαίνοντας αποφασισμένοι να τελειώνουν γρήγορα με την υπόθεση της 'καθαρής' νίκης με 3-0 (26-24, 25-21, 25-22), που θα τους έδινε τη διεκδίκηση του εισιτηρίου στο "χρυσό" σετ. Όλα κύλησαν ομαλά για τους ασπρόμαυρους, που έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το έξτρα σετ, όπου δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον θρίαμβο.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 5-3 και ευνοήθηκε από την ολιγόλεπτη διακοπή, που ακολούθησε. Έτσι, οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 18-15, οι ερυθρόλευκοι έφεραν το ματς στα ίσια (22-22), όμως, οι γηπεδούχοι όντας πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία έκαναν το 1-0 (26-24).

Στο 2ο σετ, μετά το ισόπαλο 5-5 στο ξεκίνημά του, οι παίκτες του Δεληκώστα ξέφυγαν με 10-16, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 14-14 και 18-18, με τους ασπρόμαυρους να έχουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και να διαμορφώνουν το 2-0 (25-21).

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το 3ο σετ, με την πρωτοπορία στο σκοράρισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια. Όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν εν τέλει γκάζι, έκαναν το 18-16 και το 22-19, ενώ με πόντο του Γάτση στο φινάλε έστειλαν το ματς στο "χρυσό" σετ (3-0).

Σε αυτό, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα, διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα (4-8, 6-10), ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 7-10, όμως, μετά από διαβουλεύσεις των διαιτητών οι ρέφερι αποφάσισαν επανάληψη της φάσης και οι ασπρόμαυροι κατέθεσαν ένσταση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και άλλο την ψαλίδα της διαφοράς στο +6 (7-13), βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων.