Βέλγιο - Ιταλία 1-2: Με τα φρένα σπασμένα (βίντεο)

Ακόμη μία ποδοσφαιρική παράσταση από τη "σκουάντρα ατζούρα", που θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στον ημιτελικό του EURO

02/07/2021 23:56

Δεν χωράει καμία αμφιβολία: η Ιταλία παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στο EURO. Την ποιότητα της "σκουάντρα ατζούρα" την ένιωσαν για τα καλά οι Βέλγοι στο Μόναχο, όπου η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι νίκησε με 2-1 και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Εκεί αντίπαλός της θα είναι η Ισπανία, με το ματς να έχει προγραμματιστεί για την Τρίτη 6 Ιουλίου (22:00) στο Γουέμπλεϊ.

Όλα τα λεφτά ήταν το πρώτο ημίχρονο, όπου με τα "μαγικά" γκολ των Μπαρέλα (31') και Ινσίνιε (44') οι "ατζούρι" έδειχναν να καπαρώνουν νωρίς την πρόκριση, πριν ο Λουκάκου ξαναβάλει τους Βέλγους στο ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, ευκαιρίες έχασαν και οι δύο ομάδες, αλλά τη διαφορά την έκανε η μεσοαμυντική λειτουργία της ιταλικής ομάδας.

Το μοναδικό μελανό σημείο για την Ιταλία ήταν ο τραυματισμός του Σπινατσόλα, που ξέσπασε σε λυγμούς αντιλαμβανόμενος ότι πιθανότατα χάνει τη συνέχεια του EURO.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντεβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερτόνχεν, Μενιέ (69' Τσαντλί, 73' Πράετ), Τίλεμανς (69' Μέρτενς), Βίτσελ, Τ. Αζάρ, Ντοκού, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα (79' Έμερσον), Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (74' Κριστάντε), Κιέζα (91' Τολόι), Ινσίνιε (79' Μπεράρντι), Ιμόμπιλε (74' Μπελότι).