Β' εθνική: Ο κάκιστος Ηρακλής έμεινε στο μηδέν

Η "λευκή" ισοπαλία με τον Κισσαμικό στο Καυταντζόγλειο επιτείνει την αμφιβολία για τον ελάχιστο στόχο της δεκάδας

06/04/2019 16:53

Νίκος Παππάς

Ο μέτριος στο πρώτο μέρος Ηρακλής δεν βλεπόταν στο δεύτερο, έμεινε στο 0-0 με τον Κισσαμικό του Αλέκου Βοσνιάδη στο Καυταντζόγλειο και δεν κατάφερε να επιστρέψει στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας της Β' εθνικής, που αποτελεί τον μοναδικό στόχο που απέμεινε φέτος για τους κυανόλευκους.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός με τη μπάλα στα πόδια, αντίθετα επιχείρησε να χτυπήσει στην κόντρα, όμως οι λανθασμένες επιλογές, κυρίως του Ρόβα, δεν του επέτρεψαν να φτάσει στο γκολ. Είχε, πάντως, ευκαιρίες, όπως το σουτ του Ρόβα στο 29’, που αποκρούστηκε από τον Λαζαρίδη και το άσχημο πλασέ του ίδιου παίκτη έξι λεπτά αργότερα, ενώ λίγο πριν το τέλος ο Κάσσος λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Η εικόνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν διαφορετική, με τον Ηρακλή να κλείνει τον Κισσαμικό στο μισό γήπεδο και να χάνει καλή ευκαιρία με το άστοχο πλασέ του Κλέιτον στο 62’, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο αρνητικός Ρόβας είχε αντικατασταθεί από τον Ορφανίδη. Ο Κισσαμικός, που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο μετά το 60’, απείλησε με το πλασέ του Ζιούλη στο 65’ και στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο του ματς, με τον Ηρακλή να μη μπορεί να αλλάξει δεύτερη πάσα.

Στο 81’ ο Κισσαμικός είχε δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Παπαχρήστου από εκτέλεση φάουλ, με τη φάση κακώς να ακυρώνεται ως οφσάιντ και το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα να μην προσφέρει απολύτως καμία συγκίνηση.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κάχριμαν, Κουτρομάνος, Κουκόλης (76’ Στάμου), Μουνιόθ, Βιτλής, Παναγιωτούδης, Κωστούλας (71’ Καθάριος), Κλέιτον, Μπορίκο, Ρόβας (61’ Ορφανίδης), Περόνε.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Σεσέι, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Σάλιακας (58’ Τόλι), Φαζός, Μουμίν, Τεγούσης, Ρίσκι (66’ Βρεττός), Κάσσος, Αρναρέλλης (78’ Χαλκιαδάκης).