Β' εθνική: Λευκή ισοπαλία με τη Δόξα ο Απόλλων

Εκτός έδρας νίκες για Ηρόδοτο (0-1 τον Αιγινιακό) και Κέρκυρα (1-2 τη Σπάρτη)

20/01/2019 17:00

Στον κακό αγωνιστικό χώρο της Καλαμαριάς ο Απόλλων Πόντου έμεινε στο "στείρο" 0-0 με τη Δόξα Δράμας, παραμένοντας, ωστόσο, αήττητος για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στο 18' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού, καθώς ο Μπαϊκαρά των φιλοξενούμενων εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα δεν κατάφερε να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Πέρεθ, ο οποίος, όμως, την έστειλε άουτ. Η επόμενη καλή στιγμή για τη Δόξα Δράμας ήταν στο 30ό λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ του Κρητικού, ο Καψάλης σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

Ο Απόλλων Πόντου είχε σοβαρό πρόβλημα δημιουργίας και αυτό φάνηκε από το γεγονός πως η πρώτη ευκαιρία του έγινε στο 40', με τον Γεωργιάδη να σεντράρει και τον Σουντουρά να κάνει το σουτ, αλλά ο Μένκα δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φάση, μιας και ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Ολαϊτάν, ο οποίος βρέθηκε προ του Μένκα, αλλά το σουτ του κόντραρε, με τη Δόξα να απαντάει στο 62' με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Πέρεθ.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης τίποτα δεν άλλαξε και, έτσι, οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής, ο Ηρόδοτος έκανε μεγάλο βήμα για τη σωτηρία βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον τελευταίο Αιγινιακό, νικώντας τον με 1-0 μέσα στο Αιγίνιο, ενώ η Κέρκυρα επικράτησε με 2-1 της Σπάρτης στην Πελοπόννησο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης (78' Δημητριάδης), Κυβελίδης (85' Τσουμάνης), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλαϊτζίδης, Βλάχος, Ολαϊτάν.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Μένκα, Πεταυράκης, Ανδρέου, Κρητικός (58' Δούμτσιος), Μάρτινς, Σιώπης, Καψάλης, Πέρεθ (85' Αυγενικού), Μπαϊκαρά (72' Λεμονής), Μακρής, Πατράλης.