Τσάμπιονς Λιγκ: Τελικός ένα μήνα νωρίτερα

Απόψε ο πρώτος ημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Λίβερπουλ, δύο ομάδες που άνετα θα μπορούσαν να κοντραριστούν στον αγώνα της 1ης Ιουνίου στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο»

01/05/2019 10:00

Μπαρτσελόνα και Λίβερπουλ αποτελούν τις δεύτερες πιο πετυχημένες ομάδες σε Ισπανία και Αγγλία, αντίστοιχα. Οι δύο φημισμένοι σύλλογοι βρίσκονται σε πολύ καλύτερο φεγγάρι από Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά η μοίρα του Τσάμπιονς Λιγκ τους ένωσε ένα μήνα νωρίτερα. Απόψε (22:00 διεξάγεται στο «Καμπ Νόου» ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε δύο ομάδες, που θα μπορούσαν κάλλιστα να βρίσκονται αμφότερες στον τελικό του «Γουάντα Μετροπολιτάνο», το βράδυ της 1ης Ιουνίου.

Παρότι εξαιρετικά πετυχημένες και οι δύο,Μπαρτσελόνα και Λίβερπουλ έχουν συναντηθεί μόλις οκτώ φορές σε επίσημους αγώνες και οι «κόκκινοι» έχουν να τολένε πως έχουν γνωρίσει μόνο δύο ήττες, εκ των οποίων η μια αποδείχτηκε γλυκιά.

Έχουμε και λέμε…

30 Μαρτίου 1976:

Μπαρτσελόνα - Λίβερπουλ 0-1

Η πρώτη τους συνάντηση ήταν στο πλαίσιο των ημιτελικών του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ Η Λίβερπουλτου Μπομπ Πέισλι σκόραρε με τον Τζον Τόσακ στο 13’ και η απόδοση της Μπάρτσα ήταν τόσο κακή, που οι Καταλανοί οπαδοί άρχισαν να πετάνε καρέκλες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και να χειροκροτάνε τους Άγγλους στη λήξη της αναμέτρησης.

14 Απριλίου 1976:

Λίβερπουλ - Μπαρτσελόνα 1-1

Στον επαναληπτικό ο Φιλ Τόμπσον άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους» στο 50’, όμως δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Κάρλες Ρέσακ, με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ροντέο. Η Λίβερπουλ άντεξε και εντέλει κατέκτησε το τρόπαιο στο διπλό τελικό με αντίπαλο την Κλαμπ Μπριζ

5 Απριλίου 2001:

Μπαρτσελόνα - Λίβερπουλ 0-0

Χρειάστηκε να περάσουν 25 χρόνια, για να ανταμώσουν ξανά οι δύο ομάδες, ξανά στα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Στον πρώτο αγώνα της Βαρκελόνης οι καλές φάσεις ήταν πολύ λιγότερες από τις στιγμές που το κοινό ξέσπασε σε αποδοκιμασίες για το κάκιστο θέαμα.

19 Απριλίου 2001:

Λίβερπουλ - Μπαρτσελόνα 1-0

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάρι ΜακΆλιστερ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετή για τη Λίβερπουλ, ώστε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό του «Βεστφάλεν». Στο Ντόρτμουντ οι Άγγλοι επιβίωσαν στο θρίλερ με αντίπαλο την ισπανική Ντεπορτίβο Αλαβές και με σκορ 5-4 εξασφάλισαν τον τίτλο.

20 Νοεμβρίου 2001:

Λίβερπουλ - Μπαρτσελόνα 1-3

Δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και η Μπαρτσελόνα σπάει την κατάρα του Άνφιλντ, παρότι η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Μάικλ Όουεν στο 26’. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε ο Πάτρικ Κλάιφερτ και στο δεύτερο μέρος τα γκολ των Φάμπιο Ρόζεμπακ (67’) και Μαρκ Όφερμαρς (84’) «καθάρισαν» για τους «μπλαουγκράνα».

13 Μαρτίου 2002:

Η «λευκή» ισοπαλία στο ματς του δεύτερου γύρου άφησε ανοιχτό παράθυρο πρόκρισης για τη Λίβερπουλ, αρκεί έξι μέρες αργότερα να νικούσε με διαφορά δύο γκολ τη Ρόμα, όπερ εγένετο.

21 Φεβρουαρίου 2007:

Μπαρτσελόνα - Λίβερπουλ 1-2

Στο πρώτο ματς για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η κάτοχος του τίτλου Λίβερπουλ σόκαρε τους Καταλανούς, οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν με τον Ντέκο στο 14’. Ωστόσο, Κρεγκ Μπέλαμι και Γιον Άρνε Ρίισε έβαλαν γερά θεμέλια πρόκρισης για τους «κόκκινους».

6 Μαρτίου 2007:

Λίβερπουλ - Μπαρτσελόνα 0-1

Αυτή ήταν η γλυκιά ήττα της Λίβερπουλ, που αναφέραμε νωρίτερα. Οι Ισπανοί σκόραραν νωρίς, με τον Έιντουρ Γκούντγιονσεν στο 15’, αλλά παρότι πίεσαν, δεν βρήκαν δεύτεροι γκολ. Εντέλει, η Λίβερπουλ έφτασε στον τελικό της Αθήνας, όπου όμως έχασε με 2-1 από τη Μίλαν.