Τσάμπιονς Λιγκ: Σπουδαίο διπλό της Μπαρτσελόνα, νίκη-μισή πρόκριση η Νάπολι (videos)

Ο Σεμέντο έπεσε θύμα ρατσιστικής επίθεσης από τους οπαδούς της Σλάβια

24/10/2019 00:01

Η Μπαρτσελόνα πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Σλάβιας στην Πράγα, με τους γηπεδούχους να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις για την ισοφάριση, ενώ ο Μέσι, που βρήκε δίχτυα κόντρα σε 33 αντιπάλους στον θεσμό, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που το κάνει σε 15 διαδοχικές σεζόν.

Ωστόσο, τα ρατσιστικά φαινόμενα δεν λένε να σταματήσουν στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, αφού νέο θύμα υπήρξε ο Νέλσον Σεμέντο, ο οποίος βρέθηκε στο στόχαστρο των οπαδών της Σλάβιας Πράγας και κάθε φορά που ακουμπούσε την μπάλα ακούγονταν ήχοι... μαϊμούς.

Στα άλλα ματς, η Νάπολι πήρε τη νίκη 3-2 επί της Σάλτσμπουργκ, που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση, ενώ η Ίντερ "κλείδωσε" τη νίκη στο 89' επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Τέλος, η Λίβερπουλ "σκόρπισε" με 4-1 την Γκενκ και η Λιλ "έκλεψε" τον βαθμό της ισοπαλίας από την Βαλένθια στο 95'.