Τσάμπιονς Λιγκ: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η εξάστερη Λίβερπουλ! (video)

Οι "κόκκινοι" του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησαν στη Μαδρίτη της Τότεναμ με 2-0 και κατέκτησαν το έκτο τρόπαιο της ιστορίας τους

01/06/2019 23:58

Τηλέμαχος Φασούλας

“Βασίλισσα” της Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της είναι η Λίβερπουλ, η οποία νίκησε με 2-0 την Τότεναμ στον τελικό της Μαδρίτης και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ, 14 χρόνια μετά από εκείνο του 2005 στην Κωνσταντινούπολη επί της Μίλαν.

Μόλις 23 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για να αποκτήσει επιπλέον ενδιαφέρον το παιχνίδι στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”, καθώς ο Σισοκό υπέπεσε σε πέναλτι για χέρι (ο διαιτητής μάλλον αποφάσισε σωστά, πάντως η υπόδειξη προκάλεσε συζητήσεις, ακόμα και με τη χρήση του VAR), που μετουσίωσε σε γκολ ο Σαλάχ για τη Λίβερπουλ στο δεύτερο λεπτό. Αδιαμφισβήτητα, ήταν ένα πολύ σημαντικό πλήγμα για την ψυχολογία της Τότεναμ.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για τους “κόκκινους” στο 17’, με τον Άρνολντ να εξαπολύει έναν κεραυνό, που πέρασε λίγο άουτ, ενώ σε κόρνερ κατέληξε το σουτ του Ρόμπερτσον στο 38’, από απόκρουση του Λορίς. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε γενικές γραμμές χωρίς ρυθμό, με τη Λίβερπουλ να υπερασπίζεται άνετα το πολύ πρώιμο προβάδισμά της και την Τότεναμ να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ διαφορετικά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τους δύο προπονητές να αρχίζουν τις κινήσεις από τον πάγκο, με τον Κλοπ να περνά τον Μίλνερ για να “κλειδώσει” το ματς και τον Ποτσετίνο να βάζει τον ήρωα του Άμστερνταμ, Λούκας Μόουρα. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 68ο λεπτό, όταν το έξυπνο σουτ του Μίλνερ έξυσε το αριστερό δοκάρι του Λορίς.

Η Τότεναμ άσκησε έντονη πίεση στο τελευταίο κομμάτι του ματς, με τον Άλισον να λέει όχι σε Σον, Μόουρα και Έρικσεν και να στέκεται κέρβερος κάτω από την εστία της Λίβερπουλ. Τα πάντα τελείωσαν στο 87', με την αλλαγή του Κλοπ, τον Βέλγο Οριγκί, να διπλασιάζει τα τέρματα της Λίβερπουλ και να σφραγίζει το έκτο Τσάμπιονς Λιγκ των "κόκκινων".

Ο Σλοβένος διαιτητής Νταμίρ Σκόμινα δεν έδειξε καμία κάρτα!

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Γουίνκς (66’ Μόουρα), Σισοκό (74’ Ντάιερ), Έρικσεν, Ντέλε Άλι (82' Γιορέντε), Σον, Κέιν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Βαινάλντουμ (62’ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ (90' Γκόμεζ), Φιρμίνο (58’ Οριγκί).