Τσάμπιονς Λιγκ: Ματσάρα στη Μαδρίτη, ισοφάρισε στο 90' η Ατλέτικο

"Καθάρισε" στο πρώτο ημίχρονο η Παρί, ενώ η Ντιναμό συνέτριψε την Αταλάντα

18/09/2019 23:57

Με εξαιρετικούς αγώνες ολοκληρώθηκε απόψε η 1η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Απίστευτο ματς στη Μαδρίτη, αφού Ατλέτικο και Γιουβέντους σκόραραν στο  δεύτερο ημίχρονο, με τους Ιταλούς να κάνουν το 1-0 με τη φωτοβολίδα του Κουαδράδο στο ξεκίνημα και το 2-0 με την κεφαλιά του Ματουιντί στο 65'. Όμως, οι Ισπανοί απάντησαν άμεσα με τον Σάβιτς στο 70' (1-2) και "έκλεψαν" τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90' από τη Γιουβέντους, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ερέρα με κεφαλιά έκανε το 2-2 και ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα ο Σέζνι έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Βιτόλο.

Η Παρί Σεν Ζερμέν - χωρίς τον τιμωρημένο Νεϊμάρ - "καθάρισε" από το ημίχρονο το ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης, χάρη σε δύο γκολ του Ντι Μαρία (14', 33'), ενώ ακυρώθηκε γκολ του Μπέιλ για το οποίο χρειάστηκε η χρήση VAR. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μενιέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κλαμπ Μπριζ και Γαλατασαράι έμειναν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 35’ με το δοκάρι του Ρίκα, ενώ για τους φιλοξενούμενους δοκάρι είχε στο 61’ ο Φεγκουλί.

Από την πλευρά της, η Μπάγερν Μονάχου επιβλήθηκε άνετα με 3-0 του Ερυθρού Αστέρα, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ενώ στο 39' ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κοουτίνιο.

Νωρίτερα ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Τότεναμ και πήρε την ισοπαλία με 2-2.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, της οποίας επικράτησε άνετα με 3-0, σκοράροντας δις στο α' ημίχρονο, με τον Χεσούς να δίνει τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους στο 70'.

Στο Ζάγκρεμπ "έβρεχε" γκολ, καθώς το κοντέρ των ποδοσφαιριστών της Ντιναμό σταμάτησε στα τέσσερα, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στην Αταλάντα με χατ τρικ του Όρσιτς σε μία ιστορική βραδιά για τους γηπεδούχους.

Τέλος, η Λοκομοτίβ έφυγε με το "διπλό" από το Λεβερκούζεν, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με τον Κριχόβιακ, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι ισοφάρισαν εν συνεχεία σε 1-1 με αυτογκόλ του Χέβεντες στο 25'. Δώδεκα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μαρίνοβ, που προ κενής εστίας έκανε το 1-2.