Τι 'χες ΠΑΟΚ, τι 'χα πάντα...

Ακόμη ένας απογοητευτικός αποκλεισμός από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

30/08/2018 00:03

Άπαντες στον ΠΑΟΚ ήλπιζαν να μην ξαναδούν το έργο του άδοξου αποκλεισμού από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η ιστορία επαναλήφθηκε. Όπως και στις τρεις προηγούμενες περιπτώσεις (κόντρα σε Σάλκε και δις Άγιαξ), το εκτός έδρας 1-1 δεν αποδείχθηκε αρκετό, αφού η Μπενφίκα πέρασε θριαμβευτικά με 4-1 από το κατάμεστο γήπεδο της Τούμπας και πήρε αυτή το εισιτήριο για τους ομίλους.

Παρότι το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ευκαιρίες και να ανοίγει το σκορ στο 13' με το εκπληκτικό σε δημιουργία γκολ του Πρίγιοβιτς, για κάποιο λόγο... έσβησαν τα φώτα και οι Πορτογάλοι έβγαλαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 3-1. Στο 20' ο Βαρέλα έχασε τον σκόρερ Ζαρντέλ, στο 26' ο Πασχαλάκης έκανε δώρο το πέναλτι με το οποίο ο Σάλβιο έδωσε το προβάδισμα στους "Αετούς" και στο 39' η δεξιά πτέρυγα της άμυνας των Θεσσαλονικέων εκτέθηκε ανεπανόρθωτα, αφού η μπάλα έφτασε στον Πίτσι, που εύκολα βρήκε δίχτυα.

Οποιαδήποτε σκέψη ανατροπής εγκαταλείφθηκε με το πέναλτι που παραχώρησε ο Βαρέλα στο 48' και μετέτρεψε σε γκολ ο Σάλβιο ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε, έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Πρίγιοβιτς, αλλά σύντομα έμεινε από ψυχικές δυνάμεις και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Λέο Μάτος στο 76'.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (63’ Σάκχοφ), Μαουρίτσιο, Λημνιός (46’ Ουάρντα), Πέλκας, Ελ Καντουρί (76’ Ακπόμ), Πρίγιοβιτς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Ρουμπέν Ντίας, Γκριμάλντο, Φέισα, Πίτσι (76’Ζίβκοβιτς), Ζέντσον Φερνάντες, Σέρβι, Σάλβιο (63’ Σεμέντο), Σεφέροβιτς (85’ Ζοάο Φέλιξ).