Τένις: Θριαμβευτική πρόκριση της Σάκκαρη στον τελικό της Οστράβα (βίντεο)

Νίκησε με 2-0 σετ την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ και θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της με αντίπαλο την Εσθονή Ανέτ Κοντεβέιτ - Ανέβηκε στο Νο 10 της παγκόσμιας κατάταξης η Ελληνίδα τενίστρια

25/09/2021 17:14

Ασταμάτητη είναι η Μαρία Σάκκαρη στην Οστράβα. Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 6-4, 7-5 την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της. Αντίπαλός της θα είναι η Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ, που νίκησε εύκολα την Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα με 6-0, 6-4. Μάλιστα, με αυτήν την επιτυχία της η Σάκκαρη αναρριχήθηκε στο Νο 10 της παγκόισμιας κατάταξης.

Οι δύο αθλήτριες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το δέκατο γκέιμ του πρώτου σετ, όταν η Σάκκαρη έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 1-0. Με το δεύτερο μπρέικ (και τρίτο συνολικά στο ματς) στο ενδέκατο γκέιμ του δεύτερου σετ η Σάκκαρη είχε τη μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς και δεν την έχασε.

"Πρέπει πάντα να περιμένεις ότι μία παίκτρια σαν αυτή θα επιστρέψει, δεν μπορείς να ηρεμήσεις, είναι πολύ καλή παίκτρια και ήμουν προετοιμασμένη για ένα δύσκολο ματς. Είναι εξαιρετική παίκτρια. Όλα πήγαν καλά ευτυχώς στο σημερινό παιχνίδι, το σερβίς μου, τα χτυπήματά μου. Δεν θεωρώ ότι υστέρησα σε κάτι, όλα πήγαν καλά", είπε η Σάκκαρη μετά τον αγώνα.