Τένις: Ο Τσιτσιπάς… έφαγε χώμα και αποκλείστηκε από το Ρολάν Γκαρός

Σε αγώνα πέντε ωρών ο Βαβρίνκα έφερε στα όριά του τον Έλληνα τενίστα και νικώντας τον με 3-2 σετ τον έθεσε εκτός προημιτελικών του Ρολάν Γκαρός

02/06/2019 20:22

Στον πιο δύσκολο μέχρι σήμερα αγώνα του στο Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα απέναντι στον εξαιρετικό Σταν Βαβρίνκα και μετά από προσπάθεια πέντε ωρών έχασε με (6) 6-7, 7-5, 4-6, 6-3, 6-8 αποτυγχάνοντας να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Το δυνατό σερβίς του Ελβετού, Νο 24 στο κυρίως ταμπλό, προκάλεσε πολλά προβλήματα στον Τσιτσιπά, που στην εξέλιξη του αγώνα αναγκάστηκε πολλές φορές να βουτήξει στο χώμα, για να προλάβει μπάλες. Μάλιστα, η διαφορά ηλικίας του 20χρονου Τσιτσιπά και του 34χρονου Βαβρίνκα δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, παρότι ο Έλληνας τενίστας δοκίμασε τις αντοχές του αντιπάλου του.

Το πρώτο σετ στο «Σουζάν Λενγκλέν» ξεκίνησε με τους δύο τενίστες να υπερασπίζονται το σερβίς τους μέχρι και το τάι μπρέικ, όταν Τσιτσιπάς και Βαβρίνκα «έτρεξαν» διαδοχικά σερί πόντων, με τον Ελβετό να επικρατεί με 8-6, καθώς ο Τσιτσιπάς υπέπεσε σε διπλό λάθος στο σερβίς.

«Κλειστό» ήταν και το δεύτερο σετ, παρότι ο Τσιτσιπάς πέτυχε το πρώτο μπρέικ του αγώνα και προηγήθηκε με 3-0. Μάλιστα, είχε και μπρέικ πόιντ στο τέταρτο γκέιμ, αλλά το έχασε. Στο πέμπτο γκέιμ προηγήθηκε με 40-0, αλλά το έχασε κι αυτό. Ο Βαβρίνκα ισοφάρισε σε 3-3, ενώ στο 4-3 υπέρ του, ο Τσιτσιπάς έφτασε σε μπρέικ, κάτι όμως που πέτυχε και ο Ελβετός στο αμέσως επόμενο γκέιμ. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 40-15 στο δέκατο γκέιμ, όμως τα δύο σετ πόιντ έμειναν αναξιοποίητα εξαιτίας των αψυχολόγητων λαθών του Έλληνα τενίστα, που εντέλει προηγήθηκε με 6-5. Στο δωδέκατο γκέιμ ο Τσιτσιπάς έφτασε επιτέλους στο μπρέικ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το μπρέικ του Βαβρίνκα στο έβδομο γκέιμ του τρίτου σετ ήλθε σε ένα σημείο όπου ο ίδιος είχε μόλις ένα αβίαστο λάθος σε αντίθεση με τα 11 του Στέφανου, που δεν κατάφερε να απαντήσει και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1.

Πολύ γρήγορα ο Τσιτσιπάς έσπασε το σερβίς του Βαβρίνκα στο τέταρτο σετ και έφτασε στα 3-0 γκέιμ. Ο Ελβετός με μπρέικ μείωσε σε 3-2, ο Τσιτσιπάς με δικό του μπρέικ προηγήθηκε με 5-2 και έφτασε στην ισοφάριση.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ επαναλήφθηκε η εικόνα του πρώτου, με τον Τσιτσιπά να χάσει μεγάλη ευκαιρία για μπρέικ στο 11ο γκέιμ. Τελικά, ο μαραθώνιος κρίθηκε με το μπρέικ του Βαβρίνκα στο 14ο γκέιμ, που προήλθε από μία αμφισβητούμενη απόφαση του διαιτητή.