Τένις: Νίκη του Τσιτσιπά χωρίς... λάδι και ρίγανη (βίντεο)

Ο Έλληνας αθλητής προκρίθηκε άκοπα στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον νικώντας τον Τζόρνταν Τόμπσον με 3-0 σετ και θα βρει μπροστά του τον Νικ Κύργιο

30/06/2022 17:28

Σε αντίθεση με το παιχνίδι του πρώτου γύρου απέναντι στον Ελβετό Αλεξάντερ Ρίτσαρντ, στον δεύτερο αγώνα του στο φετινό Γουίμπλεντον ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του στον Αυστραλό Τζόρνταν Τόμπσον (Νο 76 στον κόσμο), τον οποίο νίκησε με 6-2, 6-3, 7-5 σε δύο ώρες και 3 λεπτά.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου ο Τόμπσον τού έσπασε το σερβίς και προηγήθηκε με 3-1. Ο Τσιτσιπάς, όμως, όχι μόνο πήρε αμέσως πίσω το μπρέικ, αλλά κέρδισε και πέντε σερί γκέιμ και έφτασε στο 6-3. Το τρίτο σετ ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, με τον Αυστραλό να κρατά το σερβίς του ως το 5-5, όμως εκεί όπου μπορούσε να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ, έκανε κάποια "φτηνά" λάθη.

Αντίπαλος του "Tsitsifast" στους "32" του Γουίμπλεντον θα είναι ο Νικ Κύργιος, αφού ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, Νο 40 στον κόσμο, πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση κόντρα στον Σέρβο Φίλιπ Κράινοβιτς (Νο 31) και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη με 6-2, 6-3, 6-1 σε μόλις 85 λεπτά.

Συνολικά η παράδοση στα μεταξύ τους ματς ευνοεί τον Κύργιο, που μετράει τρεις νίκες έναντι μόνο μίας του Τσιτσιπά, που σημειώθηκε εκτός ATP Tour, στο περσινό Laver Cup.