Τένις: Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Ζβέρεφ (βίντεο)

Επικράτησε με 2-0 του Χατσάνοφ στον σημερινό τελικό του μονό και ξέσπασε σε λυγμούς για τη μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του

01/08/2021 13:09

Ο Γερμανός, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο μονό ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά τένις στο Τόκιο.

Ο 24χρονος πρωταθλητής, που απέκλεισε το μεγάλο φαβορί, Νόβακ Τζόκοβιτς, στα ημιτελικά, επικράτησε στον σημερινό τελικό του Ρώσου, Κάρεν Χατσάνοφ, με 2-0 σετ και κατέκτησε το σημαντικότερο, έως τώρα, στην καριέρα του, στην πρώτη του συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς αγώνες.

Στο τέλος, μην μπορώντας να πιστέψει την επιτυχία του, ξέσπασε σε λυγμούς.