Τένις: Αποκλεισμός σοκ για Τσιτσιπά στην πρεμιέρα του Γουίμπλετον

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 3-0 από τον Αμερικανό, Φράνσις Τιαφό, και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση

28/06/2021 19:07

Ο Φράνσις Τιαφό έκανε την μεγάλη έκπληξη στην πρώτη ημέρα του Γουίμπλετον, αφού ο 23χρονος τενίστας, Νο.57 του κόσμου, απέκλεισε από τη συνέχεια του τουρνουά τον Στέφανο Τσιτσιπά, Νο.4 στον κόσμο, με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 6-3).

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, μετά την εκπληκτική πορεία του στο Ρολάν Γκαρός, δεν είχε ανάλογη πορεία και στο τουρνουά του Λονδίνου, όπου αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Έλληνα πρωταθλητή από τον Αμερικανό, αφού είχαν προηγηθεί άλλες τρεις αναμετρήσεις τους, όπου ο Τσιτσιπάς μετρούσε ισάριθμες νίκες.

Το Νο 4 της Παγκόσμιας κατάταξης έχει εξαιρετική προϊστορία στις αναμετρήσεις κόντρα στον 23χρονο Αμερικανό τενίστα, αφού μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς απέναντι στο Νο 56 της Παγκόσμιας κατάταξης.

Ο νικητής της αναμέτρησης θα παίξει με τον αθλητή που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Ποσπισίλ με τον Καρμπάγιες Μπαένια, στον δεύτερο γύρο του τουρνουά.

Ο Φράνσις Τιαφό, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα λάθη του Τσιτσιπά, πήρε το πρώτο σετ. Ο Αμερικανός έκανε το μπρέικ στο πρώτο γκέιμ και διατήρησε το πλεονέκτημα στο σερβίς.

Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας τενίστας έφτασε μια ανάσα από το μπρέικ, ωστόσο, σπατάλησε τρεις ευκαιρίες να το πετύχει, με αποτέλεσμα ο Τιαφό να κάνει την ανατροπή και να διαμορφώσει το 2-0 στο ματς.

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς έφτασε μια ανάσα από το μπρέικ, όμως, ο Αμερικανός έκανε μια σπουδαία ανατροπή (από 4-15 , 40-40), πήρε το όγδοο και ίσως το πιο καθοριστικό γκέιμ, που τον οδήγησε στη νίκη.