Τένις: Ανατροπή και πρόκριση του Τσιτσιπά στον τελικό της Ρώμης (βίντεο)

Ο Έλληνας αθλητής γύρισε το ματς με τον Ζβέρεφ, επικράτησε με 2-1 και θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι σε έναν εκ των Τζόκοβιτς και Ρουντ

14/05/2022 18:15

Η επέλαση του Στέφανου Τσιτσιπά στο Masters της Ρώμης συνεχίζεται. Ο Έλληνας τενίστας, Νο 5 (και προσεχώς Νο 4) στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε με ανατροπή (4-6, 6-3, 6-3) τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ και πέρασε στον τελικό, όπου αντίπαλός του θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης μεταξύ του Σέρβου Νόβακ Τζόκοβιτς και του Νορβηγού Κάσπερ Ρουντ.

Το μπρέικ του Ζβέρεφ στο έβδομο γκέιμ διαμόρφωσε τα δεδομένα του πρώτου σετ επιτρέποντας στον Γερμανό να φτάσει στο 1-0. Όμως, ο Στέφανος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με το... καλημέρα στο δεύτερο σετ έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του και διατηρώντας την ψυχραιμία του ισοφάρισε σε 1-1.

Στο καθοριστικό τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς πέτυχε ακόμη ένα μπρέικ και προηγήθηκε με 3-2 αποτελειώνοντας τον Ζβέρεφ ξανά στο σερβίς του αντιπάλου. Έτσι, ο "Tsitsifast" μετράει πλέον οκτώ νίκες σε 12 αναμετρήσεις με τον Γερμανό.