Συνέρχεται ο Ηρακλής, 2-1 τον Αήττητο Σπάτων

Δεύτερη σερί νίκη για τους κυανόλευκους, που είχαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ

17/03/2019 16:54

Τηλέμαχος Φασούλας

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη πήρε ο Ηρακλής, καθώς επικράτησε με 2-1 του Αήττητου Σπάτων στο Καυταντζόγλειο και έφτασε τους 30 βαθμούς.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι, με τον Νιαμπούγιου να στέλνει τη μπάλα άουτ στο 3' και τέσσερα λεπτά αργότερα τους αμυντικούς του Αήττητου να κοντράρουν την προσπάθεια του Μπορίκο. Η τρίτη προσπάθεια, πάντως, ήταν και η φαρμακερή, με τον Νιαμπούγιου να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο 12' μετά από τη σέντρα του Μπορίκο.

Ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει και ευτύχησε να διευρύνει το προβάδισμά του στο 26'. Ο Κουτρομάνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μπορίκο σημείωσε το 2-0, για να δώσει μια ασφαλή διαφορά στους γηπεδούχους και να βάλει τις βάσεις μιας άνετης επικράτησης. Οι κυανόλευκοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους Ορφανίδη και Νιαμπούγιου, ωστόσο στο 41' ο Αήττητος μείωσε με το γκολ του Ρούνεϊ σε 2-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Ηρακλής προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να βάλει ένα τρίτο γκολ που θα του έδινε εκ νέου ασφαλές προβάδισμα, με την καλύτερή του στιγμή να έρχεται στο 58', όταν ο Κλέιτον έκανε το σουτ και σημάδεψε το δοκάρι του Κοκκαλά. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μουνιόθ πήρε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα του Αήττητου να διώχνει με το ένα χέρι. Εν τέλει, τίποτα δεν άλλαξε και οι κυανόλευκοι πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο, που τους άφησε μόνους στην ένατη θέση.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ρόκα): Καχριμάν, Βιτλής, Γιαννίτσης, Μουνιόθ, Κουτρομάνος, Παναγιωτούδης, Ορφανίδης, Κλέιτον, Ντούνης (72' Παπαδόπουλος), Μπορίκο (81' Κωστούλας), Νιαμπούγιου (60' Ρόβας).

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Δημητρίου): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Ηρακλής, Σταματάκης (84' Χατζηιωάννης), Αποστολόπουλος, Κασνέτση, Λάμπρου, Ρούνεϊ, Λύρας, Ρούμπιο (76' Ταμπάκης), Αμπάρα (50' Ζαφειράκης).