«Σβηστά» στον τελικό κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Παρά τη νωχελική εμφάνιση στην Τρίπολη, το 0-0 με τον Αστέρα φέρνει τον Δικέφαλο μία νίκη μακριά από το νταμπλ

25/04/2019 17:50

Νίκος Παππάς

Παρότι πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις, ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στην Τρίπολη κρατώντας στο 0-0 τον Αστέρα και σε συνδυασμό με τη νίκη του με 2-0 στην Τούμπα, πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό κυπέλλου, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Μαΐου στο Ολυμπιακό στάδιο. Πλέον, ο Δικέφαλος, που έμεινε για πρώτη φορά φέτος "άσφαιρος" στις εν Ελλάδι υποχρεώσεις του, βρίσκεται μία νίκη μακριά από το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο και το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του.

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 6’ όταν ο Πασχαλάκης άθελά του τροφοδότησε τον Κώτσιρα και στη συνέχεια αναγκάστηκε να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αστέρα να έχει υποψίες ευκαιριών και τον ΠΑΟΚ να μη μπορεί να κρατήσει τη μπάλα καταγράφοντας απλά δύο άστοχα σουτ των Κρέσπο και Ζαμπά.

Ακόμη πιο νωθρός εμφανίστηκε ο Δικέφαλος στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και θα το πλήρωνε, αν ο διαιτητής Ευαγγέλου δεν ακύρωνε, μάλλον λανθασμένα, το γκολ του Τσιλιανίδη στο 47’. Στο ριπλέι φάνηκε πως δεν υπήρχε επιθετικό φάουλ στον Ίνγκασον από τον Τσιλιανίδη, που δύο λεπτά αργότερα είδε τον Πασχαλάκη να σταματάει το σουτ του.

Στο 52’ ο Λουτσέσκου αντικατέστησε τον Μίσιτς με τον Ολιβέιρα, προκειμένου ο ΠΑΟΚ νβα κρατήσει μπάλα και να γίνει πιο δημιουργικός. Στο 61’ ο Φερνάντεθ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε ελάχιστα άουτ. Αμέσως μετά ο Πέλκας πέρασε στο ματς αντί του Ζαμπά, στο 66’ ο Πασχαλάκης εξουδετέρωσε τη σέντρα-σουτ του Δουβίκα και στο 72’ ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, με τον Παπαδόπουλο να νικάει στο τετ-α-τετ τον Λημνιό, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολιβέιρα αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Βλάχος (41’ Δουβίκας), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64’ Μπελόκ), Φερνάντεζ, Κώτσιρας, Τσιλιανίδης (74' Αραβίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μίσιτς (52’ Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62’ Πέλκας), Άκπομ (77’ Σφιντέρσκι).