Super League 1: Ο επτάψυχος Παναθηναϊκός 3-2 την ΑΕΚ με φοβερή ανατροπή (video)

Η Ένωση προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο

10/11/2019 21:27

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός κόβει βαθμούς από ομάδα της κορυφής. Μετά το 2-2 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, η ομάδα του Γιώργου Δώνη, που λόγω τιμωρίας δεν κάθισε στον πάγκο, νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, παρότι η Ένωση είχε προβάδισμα δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

Με το εξαιρετικό σουτ του Μπακάκη στο 18’ και το κοντινό πλασέ του Ολιβέιρα στο 36’ η ΑΕΚ έβαλε βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό, ενώ ενδιάμεσα καταγράφηκε το περιστατικό με τον Χατζηγιοβάννη, που… νόμιζε ότι σκόραρε.

Πεισμωμένοι κι από τις αποδοκιμασίες από το κοινό, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Αφού γλίτωσαν το τρίτο γκολ στη φάση του 52’, όταν ο Ολιβέιρα σημάδεψε δοκάρι, αρχικά μείωσαν σε 1-2 με διαγώνιο σουτ του Μακέντα στο 67’ και τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Περέα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά ο με τη συνδρομή του VAR ο Φινλανδός διαιτητής Ματίας Γκεστράνιους το κατακύρωσε.

Η ολική ανατροπή έγινε στο 88’, όταν ο Ζαχίντ εκτέλεσε κόρνερ και ο Κολοβέτσιος με κεφαλιά πέτυχε το 3-2, χωρίς πάντως να το πανηγυρίσει, αφού έχει αγωνιστεί και στην ΑΕΚ.