Super League 1: Γκέλα του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ (videos)

Οι ερυθρόλευκοι έμειναν στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό - Βαριά ήττα της Ξάνθης στη Λάρισα (3-0), στις καθυστερήσεις πήρε βαθμό ο Πανιώνιος στη Λαμία (1-1)

22/09/2019 22:27

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια το δώρο από την Τούμπα και το 2-2 του ΠΑΟΚ με τον Άρη, αφού έμεινε στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Το σκορ άνοιξε στο 36’ ο Γκερέρο μετά από ασίστ του Τσιμίκα, ενώ η φάση του αγώνα ξεκίνησε στο 58’ με τον καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, που υποδείχτηκε και με τη βοήθεια του VAR. Ο Σα νίκησε τον Μακέντα, με τον βοηθό του διαιτητή Σάσα Στέγκεμαν να υποδεικνύει παράβαση του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και τον Γερμανό ρέφερι να διατάζει επανάληψη. Κακώς, όμως, αφού τη στιγμή της εκτέλεσης ο Σα πατούσε με το ένα πόδι στην τελική γραμμή, κάτι που είδε ο Στέγκεμαν στο VAR και ανακάλεσε την απόφασή του.

Ωστόσο, στο 88’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε νέο πέναλτι και αυτήν τη φορά ο Μολό ήταν εύστοχος για το 1-1.

Κατά τα άλλα, την πρώτη της απώλεια βαθμών είχε η Ξάνθη, που γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στη Λάρισα, ενώ στη Λαμία ο Πανιώνιος πήρε βαθμό στο 92’ (1-1).