Στη Σούπερ Λίγκα με γκολ στην εκπνοή ο ΟΦΗ (video)

Με φάουλ του Ναμπί στο 95' και τη βοήθεια της διαιτησίας, η ομάδα του Ηρακλείου νίκησε 3-2 τον Πλατανιά και διατήρησε τη θέση της στο κλαμπ των μεγάλων

22/05/2019 21:03

Η μάχη της Κρήτης έληξε με νικητή τον ΟΦΗ. Ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 3-2 του Πλατανιά στο «Γεντί Κουλέ» και παρέμεινε στη Σούπερ Λίγκα, αφού το πρώτο ματς στα Χανιά είχε τελειώσει 0-0. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Ναμπί στο 95', απαντώντας στο τέρμα του Πλατανιά, που είχε σημειωθεί τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Πέναλτι - εφεύρεση

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ (11') με ανύπαρκτο πέναλτι που καταλόγισε ο ρέφερι Κομίνης (για υποτιθέμενο φάουλ του Ποζατζίδη στον Σάσι) και εκτέλεσε ο Νέιρα. Ο Πλατανιάς δεν πτοήθηκε, κυνήγησε το γκολ και έφερε το ματς στα ίσα στο 42' με σκόρερ τον Τσαμούρη.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με το γκολ του Γιακουμάκη στο 69', αλλά δέχτηκαν μεγάλη πίεση από το 80' και μετά και στο 91' ο Πλατανιάς έγραψε το 2-2 με τον Παπανικολάου. Το ματς δεν είχε, όμως, τελειώσει και ο ΟΦΗ έφτασε στη μεγάλη νίκη με το φάουλ του Ναμπί στο 95'!

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με δέκα, λόγω αποβολής των Γιακουμάκη (70') και Μπιανκόνι (75') με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (59’ Ναμπί), Βαζ, Νέιρα, Φερέιρα (59’ Ντίνας), Σάσι (46’ Γιακουμάκης).

Πλατανιάς: Γκοτ, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσαμ, Ουες, Ποζατζίδης (73’ Λουκίνας), Μποσέτι (88’ Γκατσολάρι), Καραγκούνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι.